| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy przerwa w działalności skutkuje zapłatą VAT

Aktualizacja: 05.11.2007

Zakończenie lub wstrzymanie działalności gospodarczej w niektórych sytuacjach wiąże się z koniecznością rozliczenia VAT. Niektórzy podatnicy będą wówczas zobowiązani do opodatkowania VAT remanentu. »

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Aktualizacja: 02.11.2007

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej? »

Czy korygować podatek przy przejęciu spółki

Aktualizacja: 31.10.2007

Przejęcie spółki w formie darowizny, zakupu, aportu nie powoduje obowiązku korekty przez nabywcę wcześniej odliczonego przez spółkę VAT. Przejmujący spółkę będzie jednak zmuszony do korekt, do których byłaby zobowiązana spółka, gdyby nie została przejęta. »

Jak rozliczyć opłatę skarbową uiszczaną przez przedsiębiorców

Aktualizacja: 30.10.2007

Czy przedsiębiorca może zaliczyć opłatę skarbową w koszty uzyskania przychodu?  »

Czy po likwidacji działalności można odzyskać VAT

Aktualizacja: 29.10.2007

Zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną. Nie stanowi przeszkody do realizacji tego prawa, gdy podatnik dochodzi nadpłaty VAT po likwidacji działalności. »

Działalność gospodarcza przedsiębiorcy za granicą

Aktualizacja: 26.10.2007

 Jakie diety może rozliczyć polski przedsiębiorca, który swoją działalność prowadzi także poza granicami Polski? »

Skutki podatkowe przekształceń właścicielskich

Aktualizacja: 25.10.2007

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych przedsiębiorcy (z różnych powodów) rozważają zmianę dotychczasowej formy prawnej swoich firm. Uzyskanie nowego statusu wiąże się jednak z przeprowadzeniem wielu czynności prawnych, które wywołują zróżnicowane konsekwencje podatkowe. »

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Aktualizacja: 24.10.2007

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu. »

O czym powinni pamiętać podatnicy zajmujący się najmem w ramach firmy

Aktualizacja: 22.10.2007

Podatnicy mają prawo zajmować się najmem w ramach działalności gospodarczej. O czym w takiej sytuacji powinni pamiętać? »

Jak opodatkowany jest eksport towarów

Aktualizacja: 15.10.2007

Prawo stosowania stawki 0 proc. w eksporcie towarów przysługuje, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. »

Każda kontrola podatkowa kiedyś się kończy

Aktualizacja: 12.10.2007

Kontrola w firmie podatnika nie może trwać w nieskończoność. Musi zakończyć się bez zbędnej zwłoki. Jej przebieg urzędnicy powinni udokumentować protokołem. »

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

Aktualizacja: 11.10.2007

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji? »

Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Aktualizacja: 10.10.2007

Czy menedżer może skorzystać z opodatkowania w ramach działalności gospodarczej? Jakie koszty zastosuje menedżer przy kontrakcie? »

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Aktualizacja: 09.10.2007

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych? »

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Aktualizacja: 08.10.2007

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »