| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kiedy odliczyć VAT od zakupu kasy fiskalnej

Aktualizacja: 07.02.2008

Kiedy można dokonać odliczenia VAT od zakupu kas rejestrujących, czy dopiero w miesiącu fiskalizacji kasy? »

Firmy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną

Aktualizacja: 07.02.2008

Od 1 stycznia 2008 r. wszystkie firmy mogą przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Wcześniej muszą uzyskać zaświadczenie w urzędzie oraz kupić e-podpis. »

Jakie skutki podatkowe wywoła zmiana wspólnika w dwuosobowej spółce jawnej

Aktualizacja: 05.02.2008

Firma prowadzi działalność w formie dwuosobowej spółki jawnej i zamierza dokonać zmiany składu osobowego wspólników. Ustąpi jeden wspólnik (żona) i na jego miejsce zostaje przyjęty nowy wspólnik (mąż). Ustępujący wspólnik pozostawia majątek wspólnikowi przystępującemu do spółki. Jakie będą aspekty podatkowe dla wspólnika ustępującego i dla wspólnika przystępującego do spółki? Nadmieniam, że małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Czy należy sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować go VAT? »

Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Aktualizacja: 05.02.2008

Konsekwencje podatkowe umowy użyczenia dotyczą obu jej stron. Wyjątek stanowi m.in. umowa zawarta między członkami najbliższej rodziny, tzn. wśród osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej. »

Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Aktualizacja: 05.12.2011

Tylko poprawnie wystawiona faktura daje możliwość odliczenia określonego na niej podatku od towarów i usług. Ważne więc, by dokładnie sprawdzać, czy otrzymywane przez nas faktury spełniają wszystkie wymogi. »

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Aktualizacja: 02.02.2008

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie? »

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 02.02.2008

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT? »

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Aktualizacja: 29.01.2008

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest dokonanie spisu z natury w terminie 14 dni od zaprzestania czynności opodatkowanych. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od zakończenia spisu o jego przeprowadzeniu, ustalonej wartości i podatku należnym. »

Klasyfikacja źródła przychodów osób fizycznych

Aktualizacja: 29.01.2008

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności zarobkowej wciąż mają kłopoty z klasyfikowaniem źródła takich przychodów. A jest to kwestia niezwykle ważna, przede wszystkim ze względu na właściwe rozliczanie podatku dochodowego oraz od towarów i usług. »

Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

Aktualizacja: 25.01.2008

W zeszłym roku, jako wspólnicy spółki jawnej, udzieliliśmy spółce pożyczki podlegającej oprocentowaniu. Mamy wątpliwości, czy odsetki od takiej pożyczki są w spółce kosztem uzyskania przychodów. Czy takie odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym? »

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Aktualizacja: 31.01.2008

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego. »

Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu

Aktualizacja: 24.01.2008

 Jak w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w domu rozliczać koszty eksploatacji mieszkania. W jaki sposób dokonać podziału tych kosztów? »

Czy można odliczać VAT z faktur wystawionych w dniu likwidacji firmy

Aktualizacja: 22.01.2008

Wyrejestrowałem działalność gospodarczą w urzędzie miasta 31 grudnia 2007 r. Mam wystawionych z tą datą kilka faktur VAT. Czy mogę odliczyć VAT z tych faktur w deklaracji za grudzień 2007 r. Czy aby odliczyć podatek, ostatnie faktury powinny być wystawione 30 grudnia 2007 r.? »

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 21.01.2008

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych. »

Do kiedy składać PIT-4R, mając niekalendarzowy rok podatkowy

Aktualizacja: 17.01.2008

Rok podatkowy spółki z o.o. kończy się w marcu 2008 r. W 2008 r. spółka będzie składać nową deklarację PIT-4R. Czy mamy ją złożyć w ciągu miesiąca od zakończenia naszego roku podatkowego? Czy też do końca stycznia 2008 r., tak jak to czynią spółki kończące rok podatkowy 31 grudnia 2007 r.? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK