| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Podatki

Czy opłaty sądowe mogą być kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 27.02.2008

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. »

W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

Aktualizacja: 25.02.2008

Wynajem lokali dla przedsiębiorców na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług. Zwolnione z VAT są natomiast usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe. »

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Aktualizacja: 22.02.2008

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru. »

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Aktualizacja: 22.02.2008

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę? »

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

Aktualizacja: 21.02.2008

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny? »

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Aktualizacja: 21.02.2008

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony? »

Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Aktualizacja: 21.02.2008

Nowa definicja wartości rynkowej dla potrzeb VAT może ograniczać przedsiębiorcom możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług. »

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Aktualizacja: 19.02.2008

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża. »

Czy odsetki z firmowego konta są przychodem

Aktualizacja: 19.02.2008

Mam firmowe konto, które w wyniku oprocentowania przynosi mi jakieś zyski. Bank nie odprowadza od nich podatku, jak w przypadku konta prywatnego (podatek Belki). Czy mam wykazać ten przychód w urzędzie skarbowym i opodatkować? »

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają? »

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 18.02.2008

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie. »

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 14.02.2008

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie. »

Kto może płacić VAT kwartalnie

Aktualizacja: 14.02.2008

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia. »

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Aktualizacja: 13.02.2008

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK