| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Nazwa na paragonie odzwierciedla sprzedaż towarów

Aktualizacja: 11.03.2008

Paragon fiskalny ma ewidencjonować i odzwierciedlać sprzedaż towarów i usług. Sprzedawca musi opisać na nim każdy towar, podać jego nazwę. Pojęcie nazwa towaru nie jest szczególnie określone, dlatego każde z możliwych do przyjęcia znaczeń może mieć zastosowanie, o ile nie niweczy przy tym celu regulacji dotyczącej warunków stosowania kas. »

W jaki sposób według nowych zasad należy ustalać miejsce świadczenia usług

Aktualizacja: 10.03.2008

Od 1 stycznia 2010 r. miejscem świadczenia usług ma być kraj, w którym ma siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą nabywca usługi. Zasada ta dotyczyć będzie relacji między przedsiębiorcami, którzy są podatnikami VAT. W pozostałych przypadkach usługa opodatkowana będzie co do zasady w miejscu siedziby usługodawcy. »

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiąże się przekazanie firmy

Aktualizacja: 10.03.2008

Osoba fizyczna - emeryt - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ma zamiar przekazać firmę synowi.- W jaki sposób zorganizować przekazanie firmy, żeby wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT dla obu stron? »

Jak prawidłowo określić podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 06.03.2008

Podatnicy bardzo często popełniają błędy przy określaniu wysokości podatku od nieruchomości. Przyczynami są albo błędne określenie powierzchni podlegającej opodatkowaniu albo zastosowanie nieodpowiedniej stawki podatku. Na co zwracać uwagę, aby właściwie ten podatek wyliczać? »

Czy sposób dokonania płatności ma wpływ na obowiązek stosowania kas rejestrujących

Aktualizacja: 06.03.2008

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dla osób fizycznych. Wiem, że obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach rejestrujących powstaje po przekroczeniu obrotu 40 tys. zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Czy istnieje również wtedy, gdy płatności dokonywane są przelewem? W rozporządzeniu o kasach fiskalnych przeczytałem, że nie, a w urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że sposób płatności nie ma znaczenia. Jak jest faktycznie? »

O czym trzeba pamiętać, likwidując firmę

Aktualizacja: 06.03.2008

Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą, musi przede wszystkim sporządzić spis z natury i zapłacić podatek dochodowy. »

Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Aktualizacja: 05.03.2008

Płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. Obowiązek ten dotyczy tych podatników, którzy wypłacili należności podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych niemającym na terytorium Polski siedziby lub zarządu. Należy ją przekazać zagranicznemu podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. »

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne

Aktualizacja: 04.03.2008

Po spełnieniu określonych warunków podatnik VAT może zmienić miesięczny okres rozliczania VAT na kwartalny. Taka forma rozliczania z pewnością może być korzystna, szczególnie w sytuacji gdy rodzaj wykonywanych czynności będzie powodował w kolejnych miesiącach nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, np. przy sprzedaży usług lub towarów opodatkowanych wyłącznie 22-proc. stawką VAT. »

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Aktualizacja: 04.03.2008

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? »

Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Aktualizacja: 04.03.2008

Podatnicy CIT mają możliwość dokonywania zmniejszania wysokości swoich obciążeń podatkowych poprzez dokonywanie pewnego typu wydatków. Podstawa opodatkowania może zostać obniżona poprzez odliczenie przekazanych darowizn. Kwestia ta wymaga jednak omówienia. Nie każde bowiem przekazanie stanowi podstawę odliczenia. »

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Aktualizacja: 04.03.2008

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego. »

Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Aktualizacja: 28.02.2008

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku wynikającego z zeznania rocznego w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki te wynoszą obecnie 13,5 proc. w skali roku. »

Błędna faktura pozbawia odliczenia

Aktualizacja: 28.02.2008

Od 2007 roku nie można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje transakcję niepodlegającą opodatkowaniu albo zwolnioną, nawet gdy wykazana kwota podatku została zapłacona przez wystawcę faktury. »

Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów

Aktualizacja: 28.02.2008

Korzystający, który zawarł umowę leasingu auta osobowego, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów płacone raty. W momencie zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy cenę zakupu uwzględnia się w sumie opłat. »

Po wykupie auta można uwzględnić wcześniej nieodliczony podatek

Aktualizacja: 28.02.2008

W okresie użytkowania samochodu osobowego na podstawie zawartych umów leasingu finansowego prawo użytkownika do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu jest ograniczone. Jednak po wykupieniu przedmiotu leasingu możliwe będzie odliczenie wcześniej nieodliczonego VAT. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK