| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Aktualizacja: 21.02.2008

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony? »

Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Aktualizacja: 21.02.2008

Nowa definicja wartości rynkowej dla potrzeb VAT może ograniczać przedsiębiorcom możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług. »

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Aktualizacja: 19.02.2008

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża. »

Czy odsetki z firmowego konta są przychodem

Aktualizacja: 19.02.2008

Mam firmowe konto, które w wyniku oprocentowania przynosi mi jakieś zyski. Bank nie odprowadza od nich podatku, jak w przypadku konta prywatnego (podatek Belki). Czy mam wykazać ten przychód w urzędzie skarbowym i opodatkować? »

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają? »

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 18.02.2008

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie. »

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 14.02.2008

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie. »

Kto może płacić VAT kwartalnie

Aktualizacja: 14.02.2008

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia. »

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Aktualizacja: 13.02.2008

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika. »

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Aktualizacja: 13.02.2008

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej. »

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 12.02.2008

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych. »

Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Aktualizacja: 08.02.2008

Od 2007 roku obowiązują zmienione zasady opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG). Jak powinny wyglądać rozliczenia w sytuacji, gdy jedna spółka RP wypłaca dywidendy drugiej spółce RP i nie są spełnione warunki dające prawno do zwolnienia z podatku? »

Kiedy odliczyć VAT od zakupu kasy fiskalnej

Aktualizacja: 07.02.2008

Kiedy można dokonać odliczenia VAT od zakupu kas rejestrujących, czy dopiero w miesiącu fiskalizacji kasy? »

Firmy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną

Aktualizacja: 07.02.2008

Od 1 stycznia 2008 r. wszystkie firmy mogą przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Wcześniej muszą uzyskać zaświadczenie w urzędzie oraz kupić e-podpis. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »