| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Aktualizacja: 10.04.2008

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L. »

Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

Aktualizacja: 20.03.2008

W jakich przypadkach ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni? »

Zmiana umowy wymaga rozliczenia z fiskusem

Aktualizacja: 20.03.2008

Zawarcie umowy spółki skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. O rozliczeniu z fiskusem trzeba także pamiętać w wypadku zmiany zawartej umowy. »

Jak ująć koszty w księdze podatkowej

Aktualizacja: 20.03.2008

Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową ponoszone wydatki musi ujmować w kolumnach od 10 do 14. Rodzaj kosztu determinuje wybór odpowiedniej rubryki. »

Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Aktualizacja: 20.03.2008

Zaliczki na PIT trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W grudniu przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi podwójną zaliczkę. »

Jak w firmie dokumentować wydatki

Aktualizacja: 18.03.2008

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę musi właściwie dokumentować wydatki, które ujmuje w księdze. Od tego zależy, czy dany wydatek będzie uznany za koszt podatkowy. »

Rozliczanie faktur korygujących

Aktualizacja: 18.03.2008

Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają. »

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta

Aktualizacja: 18.03.2008

Jak mogę sprawdzić firmę, czy jest czynnym płatnikiem VAT? Na fakturze są dane: NIP, regon, nazwa, adres - jest to sp. z o.o. Mam wątpliwości, czy nie jest to firma „krzak”. »

Jakie wydatki na samochód można odliczyć

Aktualizacja: 17.03.2008

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. »

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 17.03.2008

Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie powoduje powstania przychodu w przypadku, gdy użyczającym jest członek rodziny. »

Kiedy należy sporządzić raport fiskalny

Aktualizacja: 13.03.2008

Kiedy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkowych powinien sporządzić raport fiskalny? Co w przypadku, gdy kończy pracę po godzinie 24? »

Czy przedsiębiorca musi płacić podatek od namiotów

Aktualizacja: 04.04.2008

Namioty wykorzystywane w działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie są budynkami ani budowlami. Istnieją jednak rozbieżności co do ich kwalifikacji podatkowej »

Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Aktualizacja: 12.03.2008

Zgodnie z prawem dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce przez nierezydentów podlegają opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy działalność ta prowadzona jest w formie zakładu. Warto przeanalizować, jakie przesłanki decydują o jego powstaniu. »

Nazwa na paragonie odzwierciedla sprzedaż towarów

Aktualizacja: 11.03.2008

Paragon fiskalny ma ewidencjonować i odzwierciedlać sprzedaż towarów i usług. Sprzedawca musi opisać na nim każdy towar, podać jego nazwę. Pojęcie nazwa towaru nie jest szczególnie określone, dlatego każde z możliwych do przyjęcia znaczeń może mieć zastosowanie, o ile nie niweczy przy tym celu regulacji dotyczącej warunków stosowania kas. »

W jaki sposób według nowych zasad należy ustalać miejsce świadczenia usług

Aktualizacja: 10.03.2008

Od 1 stycznia 2010 r. miejscem świadczenia usług ma być kraj, w którym ma siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą nabywca usługi. Zasada ta dotyczyć będzie relacji między przedsiębiorcami, którzy są podatnikami VAT. W pozostałych przypadkach usługa opodatkowana będzie co do zasady w miejscu siedziby usługodawcy. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK