| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Aktualizacja: 03.04.2008

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów. »

Jak opodatkować nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą

Aktualizacja: 01.04.2008

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości oraz co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku działalności gospodarczej? »

W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

Aktualizacja: 31.03.2008

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania ustalane są proporcjonalnie do prawa wspólników do udziału w zysku. »

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Aktualizacja: 01.04.2008

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT? »

Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 28.03.2008

Sp. z o.o. kupiła od gminy niezabudowaną działkę budowlaną. Czy powinna od niej płacić podatek od nieruchomości, skoro grunt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej? Jeżeli jest konieczność płacenia podatku od nieruchomości, to czy w związku z zakupem omawianej działki w połowie miesiąca powinniśmy naliczyć podatek za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona, czy tylko za pełne miesiące? »

Czy po likwidacji działalności przez podatnika istnieje możliwość zwrotu VAT na jego osobisty rachunek bankowy

Aktualizacja: 27.03.2008

Czy przepisy przewidują możliwość zwrotu VAT po likwidacji działalności gospodarczej? Jak wygląda w praktyce postępowanie przy takim zwrocie? Jak podchodzą do tego urzędy skarbowe? »

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Aktualizacja: 27.03.2008

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc. »

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 27.03.2008

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury. »

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Aktualizacja: 10.04.2008

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L. »

Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

Aktualizacja: 20.03.2008

W jakich przypadkach ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni? »

Zmiana umowy wymaga rozliczenia z fiskusem

Aktualizacja: 20.03.2008

Zawarcie umowy spółki skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. O rozliczeniu z fiskusem trzeba także pamiętać w wypadku zmiany zawartej umowy. »

Jak ująć koszty w księdze podatkowej

Aktualizacja: 20.03.2008

Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową ponoszone wydatki musi ujmować w kolumnach od 10 do 14. Rodzaj kosztu determinuje wybór odpowiedniej rubryki. »

Trzeba wpłacać zaliczki, nie trzeba składać deklaracji

Aktualizacja: 20.03.2008

Zaliczki na PIT trzeba wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W grudniu przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi podwójną zaliczkę. »

Jak w firmie dokumentować wydatki

Aktualizacja: 18.03.2008

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę musi właściwie dokumentować wydatki, które ujmuje w księdze. Od tego zależy, czy dany wydatek będzie uznany za koszt podatkowy. »

Rozliczanie faktur korygujących

Aktualizacja: 18.03.2008

Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK