| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

Aktualizacja: 28.05.2008

 W zeszłym roku otrzymałem środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki te pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarejestrowałem firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane. Planuję przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. przyznana kwota jest zwolniona od podatku. Nie wiem, czy w tej sytuacji wydatki mogę zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów? »

Firmy powiązane rodzinnie mogą mieć dodatkowe obowiązki podatkowe

Aktualizacja: 08.05.2008

Przedsiębiorstwa powiązane rodzinnie muszą wypełniać dodatkowe obowiązki. Powinny one sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji. »

Jak rozliczyć zakup samochodu dostawczego

Aktualizacja: 27.05.2008

Wydatki związane z zakupem samochodu dostawczego mogą być zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo lub w ramach odpisów amortyzacyjnych. »

Jak korygować na fakturze błędne pozycje

Aktualizacja: 27.05.2008

Czy wystawiając fakturę korygującą, muszę ująć wszystkie pozycje wymienione przed korektą, czy tylko te błędne, które koryguję? »

Czy podwyższenie kapitału zakładowego jest kosztem

Aktualizacja: 27.05.2008

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są typowymi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzoną działalnością, w związku z czym należy uznawać je za koszty uzyskania przychodów. »

Jak kwalifikować wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy

Aktualizacja: 06.05.2008

Zarząd spółki z o.o. postanowił zagospodarować teren wokół siedziby spółki. W związku z decyzją władz spółki wynajęto firmę, która zajęła się realizacją decyzji zarządu - uporządkowano teren, wycięto chwasty, zasiano trawę, posadzono kwiaty oraz krzewy ozdobne i drzewka. Jak kwalifikować podatkowo poniesione wydatki? »

Jak dla potrzeb CIT prawidłowo rozliczać koszty

Aktualizacja: 06.05.2008

Kwestia poprawnego rozliczania kosztów w czasie ma istotne znaczenie. Warunkuje ona określanie podatku w prawidłowej wysokości. »

Jak opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości

Aktualizacja: 30.04.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów uznawanych za prezenty o małej wartości. Na czym polegają? »

Obowiązki podatkowe przedsiębiorców podejmujących pracę sezonową

Aktualizacja: 29.04.2008

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą tylko sezonowo, mają takie same obowiązki, jak przedsiębiorcy działający przez cały rok. Konieczne jest więc zarejestrowanie firmy, ewidencjonowanie obrotów i odprowadzanie należnych fiskusowi podatków. »

Czy ulga na złe długi umożliwia odliczenie VAT

Aktualizacja: 29.04.2008

Jednym z narzędzi optymalizacji obciążeń podatkowych może być tzw. ulga za złe długi. Umożliwia ona odliczanie VAT niezapłaconego przez kontrahenta podatnika. Warto prześledzić tę kwestię dokładnie. »

Jak rozliczyć darowiznę auta

Aktualizacja: 29.04.2008

Odpłatne zbycie samochodu jest objęte podatkiem dochodowym jeszcze przez sześć lat od wycofania go z ewidencji. Nie musi powodować takiego obowiązku darowizna. Gdy obdarowany jest członkiem najbliższej rodziny, on nie musi płacić podatku od darowizny. »

Najem firmowych składników majątku

Aktualizacja: 25.04.2008

Jeśli przedsiębiorca wynajmie nieruchomość lub jej część, figurującą w firmowej ewidencji środków trwałych, uzyskany w ten sposób przychód musi traktować na równi z przychodami z działalności gospodarczej. »

Jak na fakturze można zmienić termin płatności

Aktualizacja: 24.04.2008

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze? »

Jak przygotować się do kontroli skarbowej

Aktualizacja: 24.04.2008

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty będące podstawą rozliczeń do czasu przedawnienia się danego zobowiązania podatkowego. To główny warunek właściwego przygotowania do kontroli skarbowej. »

Urzędy skarbowe niejednolicie traktują koszty procesowe

Aktualizacja: 21.04.2008

Organy podatkowe różnie traktują możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów procesowych oraz opłat o charakterze sankcyjnym w sprawach administracyjnych. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK