| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy ulga na złe długi umożliwia odliczenie VAT

Aktualizacja: 29.04.2008

Jednym z narzędzi optymalizacji obciążeń podatkowych może być tzw. ulga za złe długi. Umożliwia ona odliczanie VAT niezapłaconego przez kontrahenta podatnika. Warto prześledzić tę kwestię dokładnie. »

Jak rozliczyć darowiznę auta

Aktualizacja: 29.04.2008

Odpłatne zbycie samochodu jest objęte podatkiem dochodowym jeszcze przez sześć lat od wycofania go z ewidencji. Nie musi powodować takiego obowiązku darowizna. Gdy obdarowany jest członkiem najbliższej rodziny, on nie musi płacić podatku od darowizny. »

Najem firmowych składników majątku

Aktualizacja: 25.04.2008

Jeśli przedsiębiorca wynajmie nieruchomość lub jej część, figurującą w firmowej ewidencji środków trwałych, uzyskany w ten sposób przychód musi traktować na równi z przychodami z działalności gospodarczej. »

Jak na fakturze można zmienić termin płatności

Aktualizacja: 24.04.2008

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze? »

Jak przygotować się do kontroli skarbowej

Aktualizacja: 24.04.2008

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty będące podstawą rozliczeń do czasu przedawnienia się danego zobowiązania podatkowego. To główny warunek właściwego przygotowania do kontroli skarbowej. »

Urzędy skarbowe niejednolicie traktują koszty procesowe

Aktualizacja: 21.04.2008

Organy podatkowe różnie traktują możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów procesowych oraz opłat o charakterze sankcyjnym w sprawach administracyjnych. »

Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Aktualizacja: 21.04.2008

Wypracowany przez spółkę zysk niekonieczne może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy. Możliwe są także inne rozwiązania, w tym przekazanie zysku na zwiększenie kapitału zakładowego lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy. Obydwa zdarzenia na gruncie prawa podatkowego wywołują różne skutki podatkowe. »

Jak rozliczyć transakcje sprzedaży komisowej

Aktualizacja: 21.04.2008

Sprzedaż komisowa może być opodatkowana VAT na zasadach ogólnych lub na zasadzie opodatkowania marży. Warto przeanalizować oba te przypadki dokładnie. »

Rodzaj umowy leasingowej decyduje o kosztach

Aktualizacja: 21.04.2008

Na co najmniej dziesięć lat musi być zawarta umowa leasingu nieruchomości, by opłaty leasingowe były kosztem leasingobiorcy. »

Czy po zawieszeniu działalności odliczać VAT z faktury zakupu

Aktualizacja: 14.04.2008

Do końca lutego 2008 r. prowadziłem działalność gospodarczą i czasowo ją zawiesiłem, tzn. wyrejestrowałem się z ZUS. W lutym nie miałem żadnej sprzedaży ani zakupów, ale otrzymałem fakturę za telefon firmowy. Czy pomimo nieprowadzenia działalności mogę odliczyć VAT z tej faktury? »

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

Aktualizacja: 14.04.2008

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana? »

Faktur nie można przesyłać zwykłą pocztą elektroniczną

Aktualizacja: 10.04.2008

Faktury elektroniczne można wystawiać i wysyłać już od sierpnia 2005 roku. Takie dokumenty muszą jednak spełniać kilka istotnych warunków. Podstawowym z nich jest uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę e-faktury. »

Zasady rozliczania udziałów i akcji objętych za aport

Aktualizacja: 07.04.2008

Udziały lub akcje nabyte w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do majątku spółki kapitałowej rozlicza się podobnie jak udziały i akcje nabyte za pieniądze. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać już w dniu ich objęcia, a koszty uzyskania przychodu bezpośrednio zależą od przedmiotu wkładu. »

Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej

Aktualizacja: 12.05.2008

Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu. »

Wydatków inwestycyjnych nie zaliczymy do kosztów

Aktualizacja: 03.04.2008

Wydatki na inwestycje nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mogą jednak wpływać na opodatkowanie, bo podatnik może poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zmniejszać swój przychód. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK