| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Aktualizacja: 19.05.2008

Kara umowna wypłacana w przypadku niewywiązania się z umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów. U kontrahenta, który otrzymał określoną kwotę w postaci kary umownej, powstaje natomiast przychód do opodatkowania. »

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Aktualizacja: 19.05.2008

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła. »

Spis z natury pozwoli ustalić dochód

Aktualizacja: 30.05.2008

Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą, musi przede wszystkim zakończyć rozliczenia podatkowe. W tym celu konieczne będzie m.in. sporządzenie remanentu i ustalenie dochodu do opodatkowania. »

Jakie świadczenia pozapłacowe zwiększą dochód do opodatkowania pracownika

Aktualizacja: 28.05.2008

Opłacanie przez pracodawcę opieki medycznej czy karnetów na zajęcia rekreacyjne dla pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie, które podlega rozliczeniom. W wielu przypadkach otrzymanie prezentu od szefa spowoduje powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. »

Jakie wydatki związane z połączeniem spółek są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 14.05.2008

Planowane jest połączenie spółek kapitałowych A i B poprzez przeniesienie całego majątku spółki A na spółkę B. Jakie wydatki należy uznać za związane z połączeniem? W jakim momencie jest to koszt? »

Zasady opodatkowania VAT dla rozpoczynających działalność sezonową

Aktualizacja: 09.06.2008

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podlega takim samym zasadom opodatkowania VAT jak inni podatnicy. Może zadeklarować chęć opłacania VAT lub korzystać ze zwolnienia do czasu uzyskania obrotu w wysokości 50 tys. zł. »

Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

Aktualizacja: 28.05.2008

 W zeszłym roku otrzymałem środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki te pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarejestrowałem firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane. Planuję przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. przyznana kwota jest zwolniona od podatku. Nie wiem, czy w tej sytuacji wydatki mogę zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów? »

Firmy powiązane rodzinnie mogą mieć dodatkowe obowiązki podatkowe

Aktualizacja: 08.05.2008

Przedsiębiorstwa powiązane rodzinnie muszą wypełniać dodatkowe obowiązki. Powinny one sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji. »

Jak rozliczyć zakup samochodu dostawczego

Aktualizacja: 27.05.2008

Wydatki związane z zakupem samochodu dostawczego mogą być zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo lub w ramach odpisów amortyzacyjnych. »

Jak korygować na fakturze błędne pozycje

Aktualizacja: 27.05.2008

Czy wystawiając fakturę korygującą, muszę ująć wszystkie pozycje wymienione przed korektą, czy tylko te błędne, które koryguję? »

Czy podwyższenie kapitału zakładowego jest kosztem

Aktualizacja: 27.05.2008

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są typowymi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzoną działalnością, w związku z czym należy uznawać je za koszty uzyskania przychodów. »

Jak kwalifikować wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy

Aktualizacja: 06.05.2008

Zarząd spółki z o.o. postanowił zagospodarować teren wokół siedziby spółki. W związku z decyzją władz spółki wynajęto firmę, która zajęła się realizacją decyzji zarządu - uporządkowano teren, wycięto chwasty, zasiano trawę, posadzono kwiaty oraz krzewy ozdobne i drzewka. Jak kwalifikować podatkowo poniesione wydatki? »

Jak dla potrzeb CIT prawidłowo rozliczać koszty

Aktualizacja: 06.05.2008

Kwestia poprawnego rozliczania kosztów w czasie ma istotne znaczenie. Warunkuje ona określanie podatku w prawidłowej wysokości. »

Jak opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości

Aktualizacja: 30.04.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów uznawanych za prezenty o małej wartości. Na czym polegają? »

Obowiązki podatkowe przedsiębiorców podejmujących pracę sezonową

Aktualizacja: 29.04.2008

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą tylko sezonowo, mają takie same obowiązki, jak przedsiębiorcy działający przez cały rok. Konieczne jest więc zarejestrowanie firmy, ewidencjonowanie obrotów i odprowadzanie należnych fiskusowi podatków. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wioletta Małota

Konsultant Międzykulturowy i HR, Executive Mentor &Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK