| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Jak kwalifikować wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy

Aktualizacja: 06.05.2008

Zarząd spółki z o.o. postanowił zagospodarować teren wokół siedziby spółki. W związku z decyzją władz spółki wynajęto firmę, która zajęła się realizacją decyzji zarządu - uporządkowano teren, wycięto chwasty, zasiano trawę, posadzono kwiaty oraz krzewy ozdobne i drzewka. Jak kwalifikować podatkowo poniesione wydatki? »

Jak dla potrzeb CIT prawidłowo rozliczać koszty

Aktualizacja: 06.05.2008

Kwestia poprawnego rozliczania kosztów w czasie ma istotne znaczenie. Warunkuje ona określanie podatku w prawidłowej wysokości. »

Jak opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości

Aktualizacja: 30.04.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów uznawanych za prezenty o małej wartości. Na czym polegają? »

Obowiązki podatkowe przedsiębiorców podejmujących pracę sezonową

Aktualizacja: 29.04.2008

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą tylko sezonowo, mają takie same obowiązki, jak przedsiębiorcy działający przez cały rok. Konieczne jest więc zarejestrowanie firmy, ewidencjonowanie obrotów i odprowadzanie należnych fiskusowi podatków. »

Czy ulga na złe długi umożliwia odliczenie VAT

Aktualizacja: 29.04.2008

Jednym z narzędzi optymalizacji obciążeń podatkowych może być tzw. ulga za złe długi. Umożliwia ona odliczanie VAT niezapłaconego przez kontrahenta podatnika. Warto prześledzić tę kwestię dokładnie. »

Jak rozliczyć darowiznę auta

Aktualizacja: 29.04.2008

Odpłatne zbycie samochodu jest objęte podatkiem dochodowym jeszcze przez sześć lat od wycofania go z ewidencji. Nie musi powodować takiego obowiązku darowizna. Gdy obdarowany jest członkiem najbliższej rodziny, on nie musi płacić podatku od darowizny. »

Najem firmowych składników majątku

Aktualizacja: 25.04.2008

Jeśli przedsiębiorca wynajmie nieruchomość lub jej część, figurującą w firmowej ewidencji środków trwałych, uzyskany w ten sposób przychód musi traktować na równi z przychodami z działalności gospodarczej. »

Jak na fakturze można zmienić termin płatności

Aktualizacja: 24.04.2008

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze? »

Jak przygotować się do kontroli skarbowej

Aktualizacja: 24.04.2008

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty będące podstawą rozliczeń do czasu przedawnienia się danego zobowiązania podatkowego. To główny warunek właściwego przygotowania do kontroli skarbowej. »

Urzędy skarbowe niejednolicie traktują koszty procesowe

Aktualizacja: 21.04.2008

Organy podatkowe różnie traktują możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów procesowych oraz opłat o charakterze sankcyjnym w sprawach administracyjnych. »

Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Aktualizacja: 21.04.2008

Wypracowany przez spółkę zysk niekonieczne może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy. Możliwe są także inne rozwiązania, w tym przekazanie zysku na zwiększenie kapitału zakładowego lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy. Obydwa zdarzenia na gruncie prawa podatkowego wywołują różne skutki podatkowe. »

Jak rozliczyć transakcje sprzedaży komisowej

Aktualizacja: 21.04.2008

Sprzedaż komisowa może być opodatkowana VAT na zasadach ogólnych lub na zasadzie opodatkowania marży. Warto przeanalizować oba te przypadki dokładnie. »

Rodzaj umowy leasingowej decyduje o kosztach

Aktualizacja: 21.04.2008

Na co najmniej dziesięć lat musi być zawarta umowa leasingu nieruchomości, by opłaty leasingowe były kosztem leasingobiorcy. »

Czy po zawieszeniu działalności odliczać VAT z faktury zakupu

Aktualizacja: 14.04.2008

Do końca lutego 2008 r. prowadziłem działalność gospodarczą i czasowo ją zawiesiłem, tzn. wyrejestrowałem się z ZUS. W lutym nie miałem żadnej sprzedaży ani zakupów, ale otrzymałem fakturę za telefon firmowy. Czy pomimo nieprowadzenia działalności mogę odliczyć VAT z tej faktury? »

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

Aktualizacja: 14.04.2008

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »