| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Skutki podatkowe łączenia spółek

Aktualizacja: 05.06.2008

Przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej poprzez połączenie spółek powoduje przejście na nową spółkę praw i obowiązków jej poprzedników. »

Do wyboru są dwie metody ustalania różnic kursowych

Aktualizacja: 05.06.2008

Mimo jasnych regulacji ustawowych rozliczanie różnic kursowych przysparza podatnikom wielu problemów. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że z wyborem konkretnej metody łączą się określone obowiązki. »

Wystawianie faktur w firmie

Aktualizacja: 05.06.2008

Podatnicy VAT muszą wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »

Czy pożyczki od udziałowca powinny być opodatkowane

Aktualizacja: 02.06.2008

Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę u jej udziałowca jest znaną metodą finansowania działalności gospodarczej. W Polsce firmy korzystające z tej formy finansowania są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych o stawce 0,5 proc. »

Jakie obowiązki VAT wiążą się z zakończeniem działalności sezonowej

Aktualizacja: 02.06.2008

Zakończenie działalności sezonowej przez podatnika VAT wiąże się ze sporządzeniem i opodatkowaniem remanentu. Taki sam obowiązek istnieje, gdy podatnik nie będzie prowadził działalności przez co najmniej dziesięć miesięcy. »

Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Aktualizacja: 19.06.2008

Od 1 lipca nie będzie większych zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Nie zostanie rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. »

Miejsce świadczenia usług decyduje o zapłacie podatku

Aktualizacja: 29.05.2008

W rozliczeniach VAT miejsce świadczenia usług ma kluczowe znaczenie. Od niego zależy, gdzie transakcja będzie opodatkowana. »

Można skorzystać z jednorazowego odpisu

Aktualizacja: 29.05.2008

Podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może leasingowane maszyny zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów. »

Co zrobić w przypadku utraty książki serwisowej kasy fiskalnej

Aktualizacja: 28.05.2008

1. Jak postąpić w przypadku zaginięcia książki serwisowej kasy rejestrującej zawierającej numer ewidencyjny kasy nadany przez urząd skarbowy? Jakie mogą wyniknąć z tego konsekwencje? Posiadamy numer fabryczny, numer unikatowy oraz kopię zgłoszenia kasy do urzędu skarbowego. »

Czy zwrócona dotacja jest kosztem

Aktualizacja: 28.05.2008

Nasza spółka otrzymała dotację na zakup sieci informatycznej od regionalnej Agencji Rozwoju. Wskutek uchybień formalnych spółka została zobowiązana do jej zwrotu. Czy zwróconą dotację możemy potraktować jako koszt podatkowy? »

Kiedy stosować podwyższone stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 27.05.2008

Przedsiębiorcy dokonują amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z ustawy. W określonych przypadkach podatnicy mogą jednak podwyższać ustawowe stawki. »

Czy opłaty sądowe mogą być zaliczane do kosztów

Aktualizacja: 30.05.2008

W toku prowadzonej działalności gospodarczej podmioty narażone są na ryzyko związane z koniecznością dochodzenia bądź obrony swoich praw w procesach sądowych. Bardzo często podatnicy mają wątpliwości, czy przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. »

Jakie skutki podatkowe powoduje otrzymanie zaliczki

Aktualizacja: 26.05.2008

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano przedpłatę lub zaliczkę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. »

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Aktualizacja: 21.05.2008

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT. »

Czy działalność sezonowa jest opodatkowana

Aktualizacja: 30.05.2008

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność sezonową, musi rozliczać podatek na zasadach obowiązujących podatników prowadzących działalność przez cały rok. Może jednak liczyć na wcześniejszy zwrot VAT. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK