| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Aktualizacja: 16.06.2008

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu. »

Czy wycofując komputer z działalności, należy zapłacić VAT

Aktualizacja: 16.06.2008

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością przed kilku laty zakupiłem komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie chciałem komputer wycofać z działalności. Czy wycofując komputer z działalności, powinienem zapłacić VAT? »

Opodatkowanie i rozliczenie wydatków na alkohol w firmie

Aktualizacja: 12.06.2008

Wydatki reprezentacyjne wyłączono z katalogu kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2007 r. Wcześniej reprezentacja była uwzględniana w kosztach firmy. »

Zasady zwrotu nadpłaty podatku

Aktualizacja: 12.06.2008

Jeżeli w rozliczeniach podatnika powstała nadpłata podatku, to organ w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami. »

Kiedy i jak wystawić duplikat faktury

Aktualizacja: 12.06.2008

Przedsiębiorca, który zgubi lub zniszczy fakturę VAT, powinien postarać się o uzyskanie jej duplikatu. Duplikat faktury trzeba przechowywać przez prawie sześć lat. »

Jak rozliczać wydatki na użyczony samochód

Aktualizacja: 10.06.2008

W koszty działalności można wliczać wydatki na własny samochód, ale i użyczony przez inną osobę. W tym drugim przypadku, by ustrzec się podatkowej pułapki, trzeba skorzystać z instytucji współwłasności. »

Jak opodatkować sprzedaż na aukcjach internetowych

Aktualizacja: 09.06.2008

Handel na aukcjach internetowych kwitnie. Jednak działalność w sieci wiąże się z pewnymi obowiązkami podatkowymi. Jakimi? »

Skutki podatkowe łączenia spółek

Aktualizacja: 05.06.2008

Przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej poprzez połączenie spółek powoduje przejście na nową spółkę praw i obowiązków jej poprzedników. »

Do wyboru są dwie metody ustalania różnic kursowych

Aktualizacja: 05.06.2008

Mimo jasnych regulacji ustawowych rozliczanie różnic kursowych przysparza podatnikom wielu problemów. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że z wyborem konkretnej metody łączą się określone obowiązki. »

Wystawianie faktur w firmie

Aktualizacja: 05.06.2008

Podatnicy VAT muszą wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »

Czy pożyczki od udziałowca powinny być opodatkowane

Aktualizacja: 02.06.2008

Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę u jej udziałowca jest znaną metodą finansowania działalności gospodarczej. W Polsce firmy korzystające z tej formy finansowania są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych o stawce 0,5 proc. »

Jakie obowiązki VAT wiążą się z zakończeniem działalności sezonowej

Aktualizacja: 02.06.2008

Zakończenie działalności sezonowej przez podatnika VAT wiąże się ze sporządzeniem i opodatkowaniem remanentu. Taki sam obowiązek istnieje, gdy podatnik nie będzie prowadził działalności przez co najmniej dziesięć miesięcy. »

Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Aktualizacja: 19.06.2008

Od 1 lipca nie będzie większych zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Nie zostanie rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. »

Miejsce świadczenia usług decyduje o zapłacie podatku

Aktualizacja: 29.05.2008

W rozliczeniach VAT miejsce świadczenia usług ma kluczowe znaczenie. Od niego zależy, gdzie transakcja będzie opodatkowana. »

Można skorzystać z jednorazowego odpisu

Aktualizacja: 29.05.2008

Podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może leasingowane maszyny zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK