| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Ujęcie w księdze kosztów ubezpieczenia budynku i samochodu

Aktualizacja: 10.07.2008

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące? »

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Aktualizacja: 10.07.2008

Spółka z o.o. organizuje od czasu do czasu imprezy dla swoich dostawców. Podczas tych imprez wręczane są im różne upominki i nagrody rzeczowe nabywane wcześniej w tym celu przez spółkę. Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za te towary? »

Rozliczenie podatkowe otrzymanych dotacji

Aktualizacja: 10.07.2008

Otrzymane dotacje stanowią przychód podatnika, ale jednocześnie wydatki pokryte z nich zalicza się do kosztów. Tylko dotacje związane z zakupem środków trwałych nie wpływają na przychody i koszty. »

Wprowadzenie prywatnego składnika do firmy

Aktualizacja: 08.07.2008

W styczniu 2008 roku rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W działalności tej wykorzystuję mój prywatny samochód. Z tego tytułu ponoszę określone koszty, np. na zakup paliwa, ubezpieczenie itp. Wydatki te dotychczas nie były przeze mnie ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Ustaliłem, że najlepiej będzie dla mnie wprowadzić ten samochód do środków trwałych. W jaki sposób mogę wprowadzić do firmy ten samochód, który nabyłem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej? »

Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Aktualizacja: 07.07.2008

Postanowiłem zainstalować klimatyzację w siedzibie firmy (budynek stanowi moją własność). W jaki sposób rozliczyć poniesione na to wydatki? »

Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Aktualizacja: 07.07.2008

Kasy fiskalne bezwzględnie zainstalują sprzedawcy papierosów i alkoholu. Wynajmujący mieszkania nie będą mieli takiego obowiązku, o ile nie przekroczą limitu obrotów. »

Kiedy przejście na działalność gospodarczą będzie korzystne podatkowo

Aktualizacja: 03.07.2008

Sporządzam różne ekspertyzy dla przedsiębiorstw w formie umów o dzieło. Doradzono mi, abym założyła działalność gospodarczą i robiła to w ramach tej działalności. Czy taka zmiana będzie mi się opłacać podatkowo? »

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Aktualizacja: 03.07.2008

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż udziałów i akcji w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 03.07.2008

Czy do sprzedaży udziałów i akcji przez osobę fizyczną można zastosować stawkę liniową podatku dochodowego od osób fizycznych? »

Odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega PIT

Aktualizacja: 03.07.2008

Odszkodowanie wypłacone pracownikowi na podstawie przepisów o zakazie konkurencji stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany na zasadach ogólnych. »

Jaką stawką opodatkować zagraniczną dostawę

Aktualizacja: 03.07.2008

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rynki zagraniczne mają niejednokrotnie dylemat, czy mogą zastosować do dokonywanej dostawy stawkę 0 proc., czy też opodatkować dostawę według stawki krajowej. »

Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

Aktualizacja: 03.07.2008

Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę. »

Oprocentowaną pożyczkę przedsiębiorca łatwiej rozliczy

Aktualizacja: 19.06.2008

Pożyczkę na działalność gospodarczą udzielaną przez osobę prywatną najlepiej oprocentować. Odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu i obniżą podatek od działalności. Dla usprawnienia rozliczeń podatkowych umowę pożyczki najlepiej zawrzeć na piśmie. »

Wpływ inwestycji w środki trwałe na rozliczenia firmy

Aktualizacja: 19.06.2008

Przy rozwoju firmy inwestycje w środki trwałe są nieuniknione. Wydatki inwestycyjne nie zawsze będą mogły stanowić koszty podatkowe. Ponosząc nakłady na środki trwałe może dojść do obowiązków w VAT. »

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Aktualizacja: 19.06.2008

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK