| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Rozliczenie podatkowe otrzymanych dotacji

Aktualizacja: 10.07.2008

Otrzymane dotacje stanowią przychód podatnika, ale jednocześnie wydatki pokryte z nich zalicza się do kosztów. Tylko dotacje związane z zakupem środków trwałych nie wpływają na przychody i koszty. »

Wprowadzenie prywatnego składnika do firmy

Aktualizacja: 08.07.2008

W styczniu 2008 roku rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W działalności tej wykorzystuję mój prywatny samochód. Z tego tytułu ponoszę określone koszty, np. na zakup paliwa, ubezpieczenie itp. Wydatki te dotychczas nie były przeze mnie ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Ustaliłem, że najlepiej będzie dla mnie wprowadzić ten samochód do środków trwałych. W jaki sposób mogę wprowadzić do firmy ten samochód, który nabyłem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej? »

Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Aktualizacja: 07.07.2008

Postanowiłem zainstalować klimatyzację w siedzibie firmy (budynek stanowi moją własność). W jaki sposób rozliczyć poniesione na to wydatki? »

Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Aktualizacja: 07.07.2008

Kasy fiskalne bezwzględnie zainstalują sprzedawcy papierosów i alkoholu. Wynajmujący mieszkania nie będą mieli takiego obowiązku, o ile nie przekroczą limitu obrotów. »

Kiedy przejście na działalność gospodarczą będzie korzystne podatkowo

Aktualizacja: 03.07.2008

Sporządzam różne ekspertyzy dla przedsiębiorstw w formie umów o dzieło. Doradzono mi, abym założyła działalność gospodarczą i robiła to w ramach tej działalności. Czy taka zmiana będzie mi się opłacać podatkowo? »

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Aktualizacja: 03.07.2008

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż udziałów i akcji w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 03.07.2008

Czy do sprzedaży udziałów i akcji przez osobę fizyczną można zastosować stawkę liniową podatku dochodowego od osób fizycznych? »

Odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega PIT

Aktualizacja: 03.07.2008

Odszkodowanie wypłacone pracownikowi na podstawie przepisów o zakazie konkurencji stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany na zasadach ogólnych. »

Jaką stawką opodatkować zagraniczną dostawę

Aktualizacja: 03.07.2008

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rynki zagraniczne mają niejednokrotnie dylemat, czy mogą zastosować do dokonywanej dostawy stawkę 0 proc., czy też opodatkować dostawę według stawki krajowej. »

Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

Aktualizacja: 03.07.2008

Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę. »

Oprocentowaną pożyczkę przedsiębiorca łatwiej rozliczy

Aktualizacja: 19.06.2008

Pożyczkę na działalność gospodarczą udzielaną przez osobę prywatną najlepiej oprocentować. Odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu i obniżą podatek od działalności. Dla usprawnienia rozliczeń podatkowych umowę pożyczki najlepiej zawrzeć na piśmie. »

Wpływ inwestycji w środki trwałe na rozliczenia firmy

Aktualizacja: 19.06.2008

Przy rozwoju firmy inwestycje w środki trwałe są nieuniknione. Wydatki inwestycyjne nie zawsze będą mogły stanowić koszty podatkowe. Ponosząc nakłady na środki trwałe może dojść do obowiązków w VAT. »

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Aktualizacja: 19.06.2008

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony. »

Rozliczenie niedoborów towarów handlowych w kosztach

Aktualizacja: 17.06.2008

Które ze strat mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Jak prawidłowo udokumentować stratę? »

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Aktualizacja: 16.06.2008

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK