| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kosztem jest tylko wynagrodzenie rad nadzorczych

Aktualizacja: 30.07.2008

Kwestia wydatków na rzecz członków rad nadzorczych wymaga szczegółowej analizy. Nie każdy z nich może być bowiem zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. »

Jak rozliczać koszty najmu auta

Aktualizacja: 30.07.2008

Jakie są zasady rozliczania przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą kosztów samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu? »

Usługi faktoringu podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 28.07.2008

Faktoring jest często wykorzystywanym w praktyce gospodarczej narzędziem mającym na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i uniknięcie zatorów płatniczych. Jego prawidłowe opodatkowanie może być kłopotliwe. »

Limit przychodu został podwyższony do 1,2 mln euro

Aktualizacja: 12.08.2008

Dziś wchodzi w życie ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości przewidująca podniesienie z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu, który zobowiązuje podatników PIT do prowadzenia ksiąg rachunkowych. »

Jak rozliczać VAT od wydatków niebędących kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 24.07.2008

Część wydatków, które poniosła moja firma, nie jest kosztem uzyskania przychodu według przepisów o podatku dochodowym. Czy automatycznie oznacza to brak możliwości dokonania w takich przypadkach odliczeń w podatku od towarów i usług? »

Jak rozliczać wydatki na nabycie środków trwałych

Aktualizacja: 24.07.2008

Amortyzacji podlegają środki trwałe, których tzw. wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. W przypadku tańszych zakupów, gdy wydatek mieści się we wskazanym limicie, podatnik ma kilka możliwości jego rozliczenia. »

Jak prawidłowo składać deklaracje kwartalne VAT

Aktualizacja: 24.07.2008

Do rozliczenia kwartalnego VAT są uprawnieni mali podatnicy. Obowiązkowo składają deklaracje kwartalne VAT-7K, gdy wybiorą kasową metodę rozliczania. »

Jak ustalać wysokość zaliczek na CIT

Aktualizacja: 21.07.2008

Podstawową formą płatności CIT są zaliczki miesięczne. Należy jednak pamiętać, iż istnieją także inne sposoby rozliczania należnego podatku. »

Kto powinien rejestrować się dla potrzeb VAT

Aktualizacja: 17.07.2008

Podatnicy są zwolnieni z rozliczania VAT, gdy ich sprzedaż nie przekroczy w roku kwoty 50 tys. zł. Mogą jednak sami zrezygnować ze zwolnienia, składając zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. »

Kiedy i jak płacić akcyzę

Aktualizacja: 17.07.2008

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wyrobów akcyzowych muszą płacić akcyzę. Podatek ten określany jest procentowo i kwotowo. Organem właściwym dla rozliczeń akcyzowych jest naczelnik urzędu celnego. »

Jak są opodatkowani wspólnicy spółki cywilnej

Aktualizacja: 16.07.2008

Wspólnicy spółki cywilnej ustalają przychód (dochód) dla całej firmy. Tak ustalony przychód (dochód) dzielą proporcjonalnie między siebie. »

Jak rozliczyć zakup sprzętu łącznie z montażem

Aktualizacja: 14.07.2008

Sprzęt zakupiony łącznie z montażem, który służy czynnościom opodatkowanym, jest podstawą odliczenia VAT z faktury zakupu. »

Rozliczanie różnic kursowych nie jest proste

Aktualizacja: 14.07.2008

Ze względu na istniejącą definicję poniesienia kosztu w walucie obcej trudno zgodzić się z interpretacjami organów podatkowych, które twierdzą, że koszt w walucie obcej może być kwalifikowany jako poniesiony w dacie wystawienia tej faktury. »

Ujęcie w księdze kosztów ubezpieczenia budynku i samochodu

Aktualizacja: 10.07.2008

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące? »

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Aktualizacja: 10.07.2008

Spółka z o.o. organizuje od czasu do czasu imprezy dla swoich dostawców. Podczas tych imprez wręczane są im różne upominki i nagrody rzeczowe nabywane wcześniej w tym celu przez spółkę. Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za te towary? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK