| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Aktualizacja: 25.08.2008

Podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT. Jeśli tego nie zrobią, naczelnik urzędu oraz organ kontroli określi wysokość zobowiązania w prawidłowej wysokości. Podatnik narazi się także na inne konsekwencje. »

Czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów ma wpływ na odliczenie VAT

Aktualizacja: 25.08.2008

Czy ograniczenie możliwości zaliczenia wydatku do kosztów (limity lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów) ma wpływ na odliczenie VAT naliczonego? »

Księgi trzeba przechowywać przez pięć lat

Aktualizacja: 22.08.2008

Przedsiębiorcy muszą przechowywać księgi podatkowe i dokumenty potwierdzające wydatki odliczone w ramach ulg do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego. »

Jak prawidłowo rozliczać gabinet rehabilitacyjny

Aktualizacja: 22.08.2008

Podatnik, który zdecyduje się otworzyć gabinet rehabilitacyjny, ma do wyboru dwa sposoby opodatkowania takiej działalności: progresywna skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy. »

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Aktualizacja: 20.08.2008

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą? »

Czy likwidując działalność, należy ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym

Aktualizacja: 18.08.2008

Od 2002 r. jako osoba fizyczna prowadzę zakład stolarski. W listopadzie 2003 r. zakupiłem do firmy frezarkę. Od tego zakupu odliczyłem VAT. 30 września 2008 r. chcę zlikwidować stolarnię. Czy w związku z likwidacją działalności powinienem ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym i czy powinienem naliczyć podatek VAT? »

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z emisją akcji może być ryzykowne

Aktualizacja: 18.08.2008

Podmioty gospodarcze, zwłaszcza w obecnym okresie wzrostu, szukają źródeł finansowania swojej działalności. Jedną z metod jest podwyższenie kapitału w drodze publicznej emisji akcji. »

Można odliczyć VAT od wszystkich rat leasingowych

Aktualizacja: 14.08.2008

Oddanie budynków w leasing operacyjny wraz z gruntem uprawnia do odliczenia VAT od wszystkich rat leasingowych. »

Jakie są skutki podatkowe łączenia spółek

Aktualizacja: 12.08.2008

 Co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy planują połączenie spółek, przed dokonaniem fuzji, aby nie spotkały ich niespodzianki podatkowe? »

Potwierdzenie faktury korygującej jest konieczne

Aktualizacja: 12.08.2008

Faktury korygujące stanowią podstawę do zmiany zobowiązania podatkowego w VAT. Nabywca może na ich podstawie skorygować podatek naliczony, a sprzedawca jest zobowiązany do poprawienia kwot podatku należnego. »

Błędy przy naliczaniu podatku można poprawić

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację podatkową, może złożyć korektę deklaracji. Również organ podatkowy ma prawo dokonywać drobnych poprawek i uzupełnień, ale o wszystkich zmianach musi zawiadomić podatnika. »

Prowadzący kantor zakłada dodatkowe ewidencje

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorcy prowadzący kantor obok podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą założyć ewidencję wartości dewizowych. »

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Aktualizacja: 12.08.2008

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. »

Wycofanie komputera z działalności

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością kupiłem kilka lat temu komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie, chciałbym teraz wycofać komputer z działalności. Czy wycofując go z działalności powinienem zapłacić VAT?   »

Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nie wynajmuję żadnego lokalu, a działalność prowadzę w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktur (proporcjonalnie do wykorzystywanej na potrzeby działalności powierzchni) za energię, wodę itp.? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK