| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Potwierdzenie faktury korygującej jest konieczne

Aktualizacja: 12.08.2008

Faktury korygujące stanowią podstawę do zmiany zobowiązania podatkowego w VAT. Nabywca może na ich podstawie skorygować podatek naliczony, a sprzedawca jest zobowiązany do poprawienia kwot podatku należnego. »

Błędy przy naliczaniu podatku można poprawić

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację podatkową, może złożyć korektę deklaracji. Również organ podatkowy ma prawo dokonywać drobnych poprawek i uzupełnień, ale o wszystkich zmianach musi zawiadomić podatnika. »

Prowadzący kantor zakłada dodatkowe ewidencje

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorcy prowadzący kantor obok podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą założyć ewidencję wartości dewizowych. »

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Aktualizacja: 12.08.2008

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. »

Wycofanie komputera z działalności

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością kupiłem kilka lat temu komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie, chciałbym teraz wycofać komputer z działalności. Czy wycofując go z działalności powinienem zapłacić VAT?   »

Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nie wynajmuję żadnego lokalu, a działalność prowadzę w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktur (proporcjonalnie do wykorzystywanej na potrzeby działalności powierzchni) za energię, wodę itp.? »

Promocja i marketing a koszty reprezentacji

Aktualizacja: 31.07.2008

Czy do kosztów możemy zaliczyć wydatki na przekąski i napoje? Czy ubranie z logo firmy dalej można zaliczyć do kosztów? »

Czy każdy podmiot może prowadzić skład podatkowy

Aktualizacja: 31.07.2008

Skład podatkowy można prowadzić legalnie tylko na podstawie zezwolenia. Podmiot, który się o nie ubiega, musi spełnić wiele szczegółowych warunków. »

Były współmałżonek może odpowiadać za długi firmy

Aktualizacja: 31.07.2008

Za zobowiązania podatkowe przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, a ponadto jego odpowiedzialność rozciąga się na majątek wspólny jego i współmałżonka. Po rozwodzie były małżonek odpowiada tylko do wysokości swojego udziału w majątku wspólnym. »

Kosztem jest tylko wynagrodzenie rad nadzorczych

Aktualizacja: 30.07.2008

Kwestia wydatków na rzecz członków rad nadzorczych wymaga szczegółowej analizy. Nie każdy z nich może być bowiem zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. »

Jak rozliczać koszty najmu auta

Aktualizacja: 30.07.2008

Jakie są zasady rozliczania przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą kosztów samochodu osobowego używanego na podstawie umowy najmu? »

Usługi faktoringu podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 28.07.2008

Faktoring jest często wykorzystywanym w praktyce gospodarczej narzędziem mającym na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i uniknięcie zatorów płatniczych. Jego prawidłowe opodatkowanie może być kłopotliwe. »

Limit przychodu został podwyższony do 1,2 mln euro

Aktualizacja: 12.08.2008

Dziś wchodzi w życie ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości przewidująca podniesienie z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu, który zobowiązuje podatników PIT do prowadzenia ksiąg rachunkowych. »

Jak rozliczać VAT od wydatków niebędących kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 24.07.2008

Część wydatków, które poniosła moja firma, nie jest kosztem uzyskania przychodu według przepisów o podatku dochodowym. Czy automatycznie oznacza to brak możliwości dokonania w takich przypadkach odliczeń w podatku od towarów i usług? »

Jak rozliczać wydatki na nabycie środków trwałych

Aktualizacja: 24.07.2008

Amortyzacji podlegają środki trwałe, których tzw. wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. W przypadku tańszych zakupów, gdy wydatek mieści się we wskazanym limicie, podatnik ma kilka możliwości jego rozliczenia. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK