| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Aktualizacja: 23.09.2008

Podatnik, który w ramach umowy najmu wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej samochód osobowy niebędący składnikiem jego majątku, nie zaliczy wszystkich wydatków związanych z używaniem tego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów. »

Faktoring podlega podstawowej stawce podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 23.09.2008

Faktoring nie jest zwolniony z VAT w ramach usług finansowych, a opodatkowaniu podlega całość wynagrodzenia faktora otrzymanego od kontrahenta w związku ze świadczoną usługą. »

Wartość objętych udziałów może być przychodem

Aktualizacja: 22.09.2008

Przychodem jest nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, organy podatkowe nie mają zatem podstawy do korygowania przychodu w oparciu o wartość rynkową udziałów lub przedmiotu aportu. »

Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Aktualizacja: 23.10.2008

Premie pieniężne, rabaty i upusty są w obrocie handlowym często stosowaną formą gratyfikacji. Rozliczanie tych zdarzeń dla potrzeb VAT jest jednak kwestią budzącą wątpliwości. »

Rozliczanie reprezentacji i reklamy w firmie

Aktualizacja: 18.09.2008

Reprezentacja, podobnie jak reklama, ma za zadanie promować dany podmiot gospodarczy, jednak każda czyni to w inny sposób. »

Czynsz z najmu podnosi wartość lokalu

Aktualizacja: 18.09.2008

Przedsiębiorcy, którzy wynajmują na potrzeby prowadzonej działalności lokale użytkowe, mogą zaliczyć do kosztów wydatki na ich adaptację, które jako inwestycja w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji. »

Niższa opłata za wydanie interpretacji

Aktualizacja: 18.09.2008

20 września weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jedną z zasadniczych zmian jest obniżenie opłaty za wydanie wiążącej interpretacji. »

Jak podatkowo traktować kary pieniężne

Aktualizacja: 16.09.2008

Kary umowne, jakie otrzymują przedsiębiorcy, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Umorzenie kar osobom nieprowadzącym działalności również spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania. »

Nieważność umowy nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 15.09.2008

Odliczenia VAT pozbawia umowa, której nieważność związana jest z celowymi czynnościami pozornymi lub obejściem przepisów podatkowych. »

Firma otrzymana w drodze dziedziczenia wymaga założenia nowych rejestrów

Aktualizacja: 15.09.2008

Po przejęciu firmy w spadku trzeba zarejestrować własną działalność, a wcześniej rozliczyć spadkodawcę. Nowy podatnik musi od nowa założyć wszystkie niezbędne ewidencje podatkowe i rachunkowe. »

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Aktualizacja: 12.09.2008

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności. »

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Aktualizacja: 15.09.2008

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika. »

Jak rozliczać dowóz pracowników do pracy

Aktualizacja: 11.09.2008

Sfinansowanie dojazdu do pracy pracownika jest jego przychodem. Świadczenia pozapłacowe pracownicy muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pracodawca wydatki na przewóz pracowników może zaliczyć do kosztów.  »

Umorzenie zaległości podatkowych

Aktualizacja: 09.09.2008

 Czy przedsiębiorca niekorzystający z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis może się domagać od właściwego organu podatkowego ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego poprzez umorzenie jego zaległości podatkowej w całości lub w części? »

Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Aktualizacja: 08.09.2008

Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »