| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jak dokonywać korekty rocznej po zakończeniu roku

Aktualizacja: 26.01.2009

W dniu 25 lutego 2009 r. upływa termin rozliczenia korekty rocznej w deklaracji za styczeń 2009. Omawiamy zasady dokonywania tej korekty. »

Aktualizacja danych w związku ze zmianą siedziby firmy

Aktualizacja: 21.01.2009

Spółka zmienia miejsce wykonywania działalności - wpis i REGON są z 1 grudnia 2008 r. Faktury zarówno sprzedaży, jak i zakupu są wystawiane na nowy adres już od 1 listopada. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Czy w zgłoszeniu aktualizującym można wpisać datę 1 listopada 2008 r.? Czy oprócz zgłoszenia aktualizującego NIP należy jeszcze składać dodatkowe informacje do US? »

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Aktualizacja: 16.02.2009

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT podlega szczególnym zasadom rozliczeń. O terminach rozliczenia VAT w takich przypadkach decyduje przede wszystkim uregulowanie należności. Możliwość wyboru tej metody rozliczeń nadal zależna jest od wielkości sprzedaży. Kasową metodę rozliczeń może wybrać tylko mały podatnik. »

Na szybkiej amortyzacji można zyskać

Aktualizacja: 15.01.2009

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy mogą jednorazowo zaliczyć do kosztów inwestycje do 169 tys. zł. Ponosząc takie wydatki, można w ogólne nie płacić podatku, a środki przeznaczyć na inne cele inwestycyjne. »

Producent żywności może ją darować, nie płacąc VAT

Aktualizacja: 15.01.2009

Dostawa produktów spożywczych przez producentów żywności jest od nowego roku zwolniona od podatku od towarów i usług. »

Przy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej trzeba dokonać rocznej korekty podatku

Aktualizacja: 12.01.2009

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku. »

Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Aktualizacja: 09.01.2009

Którzy podatnicy mają od 1 stycznia 2009 r. możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT? W jakich terminach i w jakiej wysokości wpłacają zaliczki na podatek? »

Transakcje z rodziną trzeba dokumentować

Aktualizacja: 08.01.2009

Podatnicy przeprowadzający transakcje z rodziną po przekroczeniu pewnych limitów zobowiązani są do szczegółowego ich udokumentowania. »

Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 06.01.2009

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT. »

Jak rozliczać po 1 stycznia 2009 r. zaniechane inwestycje

Aktualizacja: 06.01.2009

Spółka jawna rozpoczęła w 2008 r. budowę sklepu. Obecnie ze względu na zmianę sytuacji rynkowej rozważamy sprzedaż tej inwestycji albo jej likwidację poprzez rozbiórkę. W jaki sposób powinniśmy rozliczyć te czynności? »

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Aktualizacja: 29.12.2008

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian. »

Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Aktualizacja: 19.01.2009

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego. »

Zaletą rozliczenia podatku dochodowego w formie liniowej jest stała stawka

Aktualizacja: 16.12.2008

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zawiadomienie o wyborze liniowego PIT trzeba złożyć do 20 stycznia. »

Podatnik ma prawo sprawdzić swojego kontrahenta

Aktualizacja: 15.12.2008

Naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek potwierdzić, czy kontrahent podatnika jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Wniosek może złożyć zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny. Jest to jednak przywilej podatnika, a nie jego obowiązek. »

Jak korzystać z amortyzacji

Aktualizacja: 08.12.2008

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, na wyłączność której wykorzystują składniki majątku użytkowane dłużej niż rok, powinny prowadzić ewidencję lub wykaz środków trwałych. Gdy rozliczają się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów, mogą wliczać w koszty odpisy amortyzacyjne. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK