| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Sprzedaż towarów używanych

Aktualizacja: 10.03.2009

Co jest towarem używanym w świetle znowelizowanej ustawy o VAT? W jaki sposób od 1 stycznia 2009 r. jest opodatkowana sprzedaż tych towarów? »

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

Aktualizacja: 02.03.2009

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT. »

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Aktualizacja: 25.02.2009

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy? »

Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Aktualizacja: 25.02.2009

Zawiesiłam działalność gospodarczą. Przez okres zawieszenia składam deklaracje VAT ze sprzedażą i podatkiem VAT 0 zł. Teraz chcę odwiesić działalność, rozszerzając przedmiot działalności o usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Będzie to moja podstawowa działalność. W związku z tym, że sprzedaż tych usług jest zwolniona przedmiotowo z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o VAT, mam pytania:1) Czy w sposób szczególny muszę powiadomić urząd skarbowy?2) Czy deklaracje VAT nadal powinnam wypełniać ze sprzedażą i podatkiem VAT 0? »

Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Aktualizacja: 24.02.2009

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki posiadane przeze mnie udziały zostaną podwyższone. Pokrycie podwyższenia wartości nominalnej udziałów nastąpi poprzez wniesienie aportu, który nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy w związku z podwyższeniem wartości moich udziałów w spółce powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Jakie są konsekwencje przekazywania i otrzymywania prezentów za symboliczną złotówkę

Aktualizacja: 24.02.2009

Jakie są konsekwencje przekazywania (i otrzymywania) przez firmę prezentów (TV, rowery itp.) za osiągnięcie określonych obrotów. Towary - nagrody fakturowane są po 1 zł. Prezenty są innym asortymentem niż ten, którym firma się zajmuje. »

Jak amortyzować samochód nabyty na kredyt

Aktualizacja: 19.02.2009

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem płatnikiem VAT. Zakupiłem na kredyt samochód ciężarowy za 33 600 zł + VAT. Kredyt został mi udzielony jako podmiotowi gospodarczemu. Bank w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń przeniósł na siebie 49% w prawie własności samochodu. Faktura za samochód została wystawiona na mnie jako osobę fizyczną, a nie na firmę. Jeżeli bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel samochodu, to czy mogę wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i zamortyzować jednorazowo? Czy odsetki od kredytu będą kosztem podatkowym? »

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Aktualizacja: 16.02.2009

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT. »

Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Aktualizacja: 13.02.2009

Otrzymujemy faktury korygujące zarówno zmniejszające, jak i zwiększające podatek naliczony. Czy wszystkie możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania? »

Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Aktualizacja: 13.02.2009

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz spółki przez wspólnika wnoszącego je w postaci wkładu do spółki jawnej stanowi dla niego przychód i koszt podatkowy? Jak rozliczyć tego typu świadczenie po stronie pozostałych wspólników oraz jakie inne skutki podatkowe wywołuje wniesienie takiego wkładu? »

Czy po rozwiązaniu spółki trzeba skorygować podatek naliczony

Aktualizacja: 11.02.2009

1 lutego br. została rozwiązana spółka cywilna, podatek naliczony odliczaliśmy na podstawie proporcji. Dla środków trwałych (samochody) nie skończył się jeszcze okres korekty. Zakupiono je w 2006 r. Czy te środki trwałe wykazujemy w remanencie? Czy mamy obowiązek korygować podatek naliczony? »

Kiedy wystawiać faktury wewnętrzne

Aktualizacja: 05.12.2011

Faktury wewnętrzne dokumentują czynności wykonane w obrocie zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Ponieważ nie odnoszą się do nich wprost żadne przepisy, często pojawiają się problemy związane z ich wystawianiem. »

Niższe odsetki od zaległości - pułapki w nowych przepisach

Aktualizacja: 09.02.2009

Od 1 stycznia 2009 r. nowy art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) pozwala zapłacić odsetki od zaległości obliczone według obniżonej stawki. Jednym z warunków, które trzeba spełnić, jest zapłata zaległości w całości. Niestety, nowy przepis nie precyzuje, co to oznacza. Ponadto podatnicy i płatnicy, którzy mają obowiązek zapłaty zaległości podatkowej, ale nie mają prawa (i obowiązku) składania korekty deklaracji, nie mogą też zapłacić niższych odsetek. »

Użyczenie nieruchomości po 1 stycznia 2009 r.

Aktualizacja: 02.02.2009

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Posiadam jako środek trwały lokal biurowy. Obecnie zamierzam użyczyć tego lokalu osobie rozpoczynającej działalność gospodarczą. Czy będę musiał z tego tytułu wykazywać przychód? Czy odpisy amortyzacyjne od tego lokalu będą kosztem uzyskania przychodu? Czy koszty eksploatacji lokalu będą stanowiły moje koszty uzyskania przychodu? »

Czy można przechowywać paragony fiskalne w formie elektronicznej

Aktualizacja: 28.01.2009

Czy obecnie można już przechowywać dokumenty fiskalne tworzone przez kasę fiskalną, czyli paragony fiskalne oraz faktury VAT, w wersji elektronicznej? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK