| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy kosztem dla spółki są składki na ubezpieczenie OC członków zarządu

Aktualizacja: 07.04.2009

Spółka akcyjna rozważa sfinansowanie ubezpieczenia OC członków zarządu jako zabezpieczenie spółki przed stratami spowodowanymi przez władze spółki. Czy wydatki te będą kosztem uzyskania przychodu? Członkowie zarządu są zatrudnieni na umowę o pracę. »

Jak ustalać wartość początkową - na przykładach

Aktualizacja: 06.04.2009

Właściwe ustalenie wartości początkowej często bywa niełatwe, mało oczywiste i istotnie utrudnione. Jest jednak niezwykle ważne, ponieważ stanowi podstawę do dokonywanych następnie odpisów amortyzacyjnych. »

Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

Aktualizacja: 29.04.2009

W lutym tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą i nie zrezygnowałam ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym, że nie przekroczyłam kwoty limitu 50 000 zł, będę mogła dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i być VAT-owcem od 1 maja br.? »

Składanie deklaracji w formie elektronicznej

Aktualizacja: 25.03.2009

Spółka chciałaby składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej. Co należy zrobić, aby mieć taką możliwość? »

Sankcje karne w trakcie kontroli

Aktualizacja: 24.03.2009

W trakcie prowadzonej w mojej firmie kontroli podatkowej kilkakrotnie w wyznaczonych przez kontrolujących terminach nie przedłożyłem dokumentacji księgowej objętej weryfikacją. Spóźniłem się również ze złożeniem wyjaśnień w zakresie okoliczności kilku transakcji, do których mnie również zobowiązano pisemnie. Czy grozi mi za to jakaś kara? »

Wpływ unieważnienia nabycia prawa własności samochodu na prawo do amortyzacji

Aktualizacja: 23.03.2009

Spółka z o.o. kupiła samochód ciężarowy od osoby, która, jak się okazało, nie była właścicielem samochodu. Przegraliśmy proces w tej sprawie - sąd stwierdził nieważność umowy nabycia samochodu. Czy zachowujemy prawo do dokonanej jednorazowej amortyzacji, kiedy sądziliśmy, że jesteśmy właścicielami samochodu? »

Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów

Aktualizacja: 23.03.2009

Spółka z o.o. otrzymała w banku kredyt obrotowy na prowadzonym w nim rachunku. Czy odsetki za wykorzystany limit kredytowy naliczone i dopisane do salda debetowego są kosztem uzyskania przychodów spółki? Jeśli tak, to kiedy? »

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Aktualizacja: 23.03.2009

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty? »

Kontrola skarbowa

Aktualizacja: 23.03.2009

 Inspektor kontroli skarbowej po uprzednim zawiadomieniu wszczął w moim przedsiębiorstwie postępowanie kontrolne, a następnie w jego ramach w dniu 16 marca 2009 r. - kontrolę podatkową. Jestem małym przedsiębiorcą. Ile czasu może trwać kontrola w mojej firmie? »

Opcje walutowe - zasady opodatkowania

Aktualizacja: 17.03.2009

Jakie rodzaje opcji występują w obrocie gospodarczym? Kiedy powstanie przychód z realizacji opcji? Co zaliczamy do kosztów przychodu z realizacji opcji? »

Jak rozliczyć i zaksięgować w pkpir wydanie pracownikom bonów towarowych

Aktualizacja: 16.03.2009

Z okazji świąt wielkanocnych zamierzamy przekazać naszym pracownikom bony towarowe. Zakup bonów zostanie sfinansowany ze środków ZFŚS. Czy możemy wydatki na zakup bonów świątecznych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy po stronie naszych pracowników powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Wartość początkowa samochodu

Aktualizacja: 12.03.2009

Miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczej kupiłem samochód dostawczy, a na dowód tego mam stosowną umowę, w której jest określona jego wartość. Samochód ten chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy. Jak określić jego wartość początkową? Czy przyjąć cenę wynikającą z umowy, czy cenę rynkową? »

Sprzedaż towarów używanych

Aktualizacja: 10.03.2009

Co jest towarem używanym w świetle znowelizowanej ustawy o VAT? W jaki sposób od 1 stycznia 2009 r. jest opodatkowana sprzedaż tych towarów? »

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

Aktualizacja: 02.03.2009

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT. »

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Aktualizacja: 25.02.2009

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK