| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na artykuły spożywcze i napoje

Aktualizacja: 06.10.2009

Spółka cywilna zajmuje się działalnością marketingową. W ramach przeprowadzanych akcji marketingowych rozdaje towary swoich kontrahentów, które uprzednio od nich kupuje. Często są to artykuły spożywcze bądź napoje. Czy spółka może zaliczyć do kosztów zakup towarów, w tym artykułów spożywczych i napojów, zużytych w trakcie organizowanych działań marketingowych? »

Czy ponownie rozpoczęta działalność uprawnia do zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 06.10.2009

Prowadziłem działalność gospodarczą i byłem podatnikiem VAT. Zakończyłem ją 30 kwietnia, złożywszy formularz VAT-Z. Teraz chcę rozpocząć nową działalność – będę wykonywał czynności zwolnione (pośrednictwo ubezpieczeniowe) i opodatkowane (handel). Czy w związku z tym wraz z rozpoczęciem nowej działalności muszę się zarejestrować jako podatnik VAT? Czy mogę korzystać ze zwolnienia? Czy od początku trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT? »

Jak rozliczyć w pkpir darowiznę towarów handlowych

Aktualizacja: 06.10.2009

Prowadzę działalność w zakresie handlu odzieżą. Przychody i koszty rozliczam w pkpir. Mam zamiar przekazać w formie darowizny część towaru na prywatny (należy do osoby fizycznej) ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci z rodzin ubogich. Nie jest to organizacja pożytku publicznego. Przy nabyciu towarów, które mam zamiar przekazać darowizną, odliczyłem VAT. Czy przy tej darowiźnie towarów powinienem rozliczyć VAT należny? Jeżeli tak, to czy VAT należny od darowizny towarów jest kosztem uzyskania przychodów? Jak darowiznę towarów handlowych rozliczyć w pkpir? »

Jak polski podatnik powinien zaewidencjonować fakturę wyrażoną w walucie obcej otrzymaną od polskiej spółki z o.o.

Aktualizacja: 06.10.2009

Czy spółka z o.o. prowadząca działalność w Polsce może wystawić fakturę w walucie obcej? Jeśli tak, to jak taką fakturę ma zarejestrować i zapłacić odbiorca (czynny podatnik VAT)? Pytanie związane jest ze zmianą art. 358 Kodeksu cywilnego. »

Czy podatnik może zostać ukarany sankcją za brak kasy fiskalnej

Aktualizacja: 01.10.2009

Prowadzę handel obwoźny artykułami spożywczymi. W trakcie kontroli urząd skarbowy stwierdził, że mimo obowiązku nie prowadziłem ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Jakie kary grożą mi za niestosowanie kasy fiskalnej? »

Czy kara umowna za zerwanie umowy najmu może być kosztem

Aktualizacja: 21.09.2009

Nasza spółka wynajmowała lokal na działalność gospodarczą. W czerwcu spółka zerwała umowę najmu. W związku z tym, że umowę zerwaliśmy przed zakończeniem 5-letniego okresu najmu, zapłaciliśmy karę umowną w wysokości 250 tys. zł. Czy możemy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu? »

Jak dokumentować straty i ubytki w VAT

Aktualizacja: 21.09.2009

W wyniku wypadku firmowego samochodu przewożącego części samochodowe powstały niedobory towarów, które wystąpiły na skutek utraty towarów (kradzieży) oraz na skutek ich częściowego oraz całkowitego uszkodzenia. Jak dokumentować w VAT te ubytki, aby nie korygować podatku naliczonego? »

Jak rozliczyć w pkpir podróż służbową właściciela firmy

Aktualizacja: 16.09.2009

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem. Ostatnio musiałem skorzystać z prywatnego samochodu osobowego, ponieważ firmowy był w naprawie. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatek na paliwo do tego samochodu? Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów diety naliczone za czas podróży, którą odbyłem w celu zakupu towaru? Jak taką podróż rozliczyć w pkpir? »

Skutki podatkowe praktyk absolwenckich - nowe przepisy

Aktualizacja: 15.09.2009

Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane absolwentowi na praktyce? Jakie jest ryzyko podatkowe przy nieodpłatnej praktyce absolwenta? »

Czy na fakturze zaliczkowej należy podać nazwę towaru lub usługi

Aktualizacja: 15.09.2009

Czy na fakturze zaliczkowej musi być podana nazwa towaru? Czy wystarczy, jeśli jest podane: „zaliczka do umowy nr ..... z dnia .....”? »

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 11.09.2009

W związku z podwyższeniem kapitału spółka poniosła opłaty notarialne, sądowe oraz koszty obsługi prawnej. Czy te wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? »

Jakie skutki w VAT ma przekazanie towarów w formie darowizny

Aktualizacja: 10.09.2009

Spółka z o.o. zakupiła pościel na fakturę VAT. Następnie przekazała pościel w formie darowizny na rzecz domu dziecka. W jaki sposób zaewidencjonować to zdarzenie w księgach i rejestrach VAT? »

Czy urząd skarbowy może kwestionować wysokość kosztów, przyjmując, że usługę można kupić taniej

Aktualizacja: 07.09.2009

W trakcie kontroli podatkowej w mojej firmie zakwestionowano wysokość kosztów uzyskania przychodu poniesionych na remont środka trwałego. Organ podatkowy twierdzi, że cel remontu mógł być zrealizowany z zaangażowaniem mniejszych środków finansowych. Czy organ podatkowy ma prawo kwestionować koszty na podstawie takiej oceny? Żadna z wystawionych faktur nie jest fałszywa i potwierdza faktycznie wykonane prace. Dla mnie była to najkorzystniejsza oferta, biorąc pod uwagę trzy czynniki: termin realizacji remontu, rzetelność wykonawcy, cenę usługi. »

Jak amortyzować programy komputerowe

Aktualizacja: 07.09.2009

Nasza spółka z o.o. zakupiła program komputerowy o wartości 100 000 zł. Jak go amortyzować? »

Jak w praktyce skorzystać z ulgi na złe długi i obniżyć VAT należny

Aktualizacja: 03.09.2009

Prowadzę działalność gospodarczą (hurtownia). Zdarza się, że niektórzy moi kontrahenci nie płacą należności. VAT od sprzedaży muszę odprowadzić, mimo że nie otrzymałem zapłaty. Proszę o informację,  jak mogę odzyskać ten podatek i z jakimi problemami mogę się borykać, gdy zmniejszę VAT należny? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK