| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jaki sposób zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

W jaki sposób zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Istotne jest, że podatnicy mają obowiązek obliczania podatku bez wzywania organu podatkowego.

Podstawową regułą przy obliczaniu podatku jest tzw. zasada samo obliczania podatku przez podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatek obliczany jest przez płatnika. Wskazany system ma na celu odciążenie organów podatkowych od czynności związanych z naliczeniem i poborem podatku. Jednakże samo obliczanie podatku nie zwalnia organów od przeprowadzania kontroli poprawności działania podatnika. Jeżeli zatem podatnik nie obliczy i nie opłaci w terminie podatku, wówczas obowiązek podatkowy zostanie przekształcony w zobowiązanie podatkowe, które stanie się zaległością podatkową. Następnie podatnik będzie zmuszony do zapłacenia odsetek za zwłokę.

Zapłata podatku

Art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uzależnia dokonanie czynności prawnych od zapłaty podatku. Przepisy ordynacji podatkowej uznają termin zapłaty podatku jako dzień jego pobrania a nie odprowadzenia na rachunek właściwego organu podatkowego. W przypadku zwolnienia z podatku danej czynności cywilnoprawnej, wówczas należy sporządzić odpowiednią adnotację na dokumentach stwierdzających jej dokonanie o niepobieraniu podatku. Ponadto należy wskazać podstawę prawną bądź decyzję naczelnika urzędu skarbowego.

Płatnicy ponoszą odpowiedzialność według zasad ogólnych co oznacza, iż odpowiadają całym swoim majątkiem za podatek niepobrany bądź podatek niewpłacony. Jeżeli organ podatkowy stwierdzi naruszenie obowiązków płatnika, wówczas wyda decyzję o jego odpowiedzialności i wskaże wysokość niepobranego bądź niewpłaconego podatku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwrot podatku

Istnieją wyjątki wskazane w ustawie, kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi. Zwrot obejmuje całą kwotę podatku, a nie jedynie jego część. Zwrot podatku następuje, gdy:

1.uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna). Jednakże nie oznacza to, iż nieważność bezwzględna czynności nie wiąże się z uprawnieniem stron do żądania zwrotu nienależnie zapłaconych kwot ze względu na milczenie ustawy (wyr. WSA w Warszawie, III SA/Wa 1901/06). Czynność bezwzględnie nieważna powinna zostać orzeczona wyrokiem sądu i uznana za nieważną, która będzie skutkowała powstaniem nadpłaty,

2. nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej,

3. podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot stanowi różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców,

4. nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Nie można jednak uwzględnić wniosku o wpis hipoteki, jeżeli przed rozpoznaniem wniosku użytkowanie wieczyste przeszło z dłużnika na rzecz innej osoby, chyba że wyraziła ona zgodę na obciążenie nieruchomości (post. SN, II CK 561/04).

Zobacz również: Czy nowy przedsiębiorca może obniżyć podatek przy zakupie samochodu?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK