| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Obowiązek uzyskania VAT-25

Obowiązek uzyskania VAT-25

Rejestrujący samochody sprowadzone z UE muszą dostać z urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Dane te równie dobrze mogłyby przekazywać jednostki celne.

Uzyskanie dokumentu VAT-25 to jeden z wymogów, których spełnienie jest konieczne, żeby zarejestrować auto w Polsce. Urząd skarbowy w zaświadczeniu tym potwierdza, że kupujący używany pojazd (osoba fizyczna) nie miał obowiązku zapłaty VAT lub że firma uregulowała daninę. Jak mówi Małgorzata Blitek, menedżer w KPMG, jest to formalność szczególnie dotkliwa dla prywatnych nabywców.


Skomplikowana sprawa


Za używane uznaje się auto, które ma przebieg większy niż 6 tys. km lub od pierwszej jego rejestracji minęło więcej niż 6 miesięcy. Pojazdy takie kupują za granicą, przede wszystkim w UE, m.in. osoby prywatne od innych osób prywatnych, dilerów czy z komisu. Nie dochodzi wtedy do tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.


- Dostawa z kraju UE w takim przypadku nie podlega więc VAT - wyjaśnia Małgorzata Blitek. Wynika to z przepisów ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).


To jednak fiskusowi nie wystarczy, co zdaniem Grzegorza Barana, doradcy podatkowego w Kancelarii Podatkowo-Prawnej KPP, jest kuriozalne. Jak dodaje, po sprowadzeniu samochodu przez osobę prywatną, przetłumaczeniu dokumentów oraz dopełnieniu formalności w urzędzie celnym, konieczne jest jeszcze uzyskanie zaświadczenie z urzędu skarbowego. Nabywca musi więc złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-24 o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu pojazdu do Polski - VAT-25. W formularzu VAT-24 - tłumaczy ekspert - trzeba wykazać: dane adresowe, imię i nazwisko, wszystkie dane sprowadzonego samochodu, dane podmiotu, od którego kupiliśmy samochód, i na końcu oświadczenie, że nie musimy z tytułu tego zakupu rozliczać VAT.


Co więcej, wraz z wnioskiem VAT-24 trzeba wnieść opłatę skarbową w wysokości 160 zł. Następnie urząd skarbowy w ciągu 7 dni wydaje podatnikowi zaświadczenie VAT-25, które potwierdza jedynie to, co wynika wprost z przepisów.


Tomasz Wagner, doradca podatkowy i menedżer w EY, tłumaczy, że uzyskanie zaświadczenia z urzędu skarbowego ma zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa. Ponieważ osoba fizyczna nie figuruje w rejestrze podatników VAT, urzędowi trudno jest wyśledzić transakcje nabycia pojazdów.


 Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK