| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Przedsiębiorca będący studentem może zaliczyć wydatki związane ze studiami w koszty firmy, dzięki czemu ma szansę obniżyć podatek nawet o kilka tysięcy złotych. Musi jednak udowodnić fiskusowi, że studia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością.

Kosztem podatkowym mogą być także wydatki związane ze studiami doktoranckimi (czesne, zakup materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w seminariach i konferencjach naukowych), co wynika między innymi z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 25 lipca 2012 r. (sygn. ITPB1/415-530/12/IG).

Zobacz: Koszty pomocy prawnej mogą obniżyć podatek


Gdy studia mają charakter osobisty


Są jednak także przypadki, w których uwzględnienie wydatków na studia czy szkolenia w kosztach nie będzie możliwe. Tak było w przypadku podatniczki prowadzącej firmę zajmującą się montażem filtrów do wody, która w tym samym roku, w którym rozpoczęła działalność, zdecydowała się także na studia magisterskie z ekonomii o specjalności rachunkowość - z myślą o tym, że będzie samodzielne prowadzić księgowość w swojej firmie. Właścicielka argumentowała, że wiedza zdobyta na studiach pozwoli ograniczyć koszty działalności firmy i zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w dokumentacji, jest więc bezpośrednio związana z wykonywaniem działalności. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał jednak, że wydatki na studia miały charakter osobisty, w związku z czym nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (interpretacja indywidualna IPTPB1/415-23/12-2/KO, wydana 15 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi).


Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności


Ile może zaoszczędzić na podatku przedsiębiorca, który zaliczy w koszty firmy wydatki związane z dokształcaniem zawodowym? W przypadku, gdy czesne za roczne studia kosztują na przykład 8 tys. zł, zobowiązania wobec urzędu skarbowego obniżą się o 1520 zł, a przy czesnym w wysokości 15 tys. zł korzyść podatkowa wyniesie aż 2850 zł  (przy założeniu, że przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej).

 Zobacz: Zaległe składki ZUS a podatek

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »