| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Przedsiębiorca będący studentem może zaliczyć wydatki związane ze studiami w koszty firmy, dzięki czemu ma szansę obniżyć podatek nawet o kilka tysięcy złotych. Musi jednak udowodnić fiskusowi, że studia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością.

Kosztem podatkowym mogą być także wydatki związane ze studiami doktoranckimi (czesne, zakup materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w seminariach i konferencjach naukowych), co wynika między innymi z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 25 lipca 2012 r. (sygn. ITPB1/415-530/12/IG).

Zobacz: Koszty pomocy prawnej mogą obniżyć podatek


Gdy studia mają charakter osobisty


Są jednak także przypadki, w których uwzględnienie wydatków na studia czy szkolenia w kosztach nie będzie możliwe. Tak było w przypadku podatniczki prowadzącej firmę zajmującą się montażem filtrów do wody, która w tym samym roku, w którym rozpoczęła działalność, zdecydowała się także na studia magisterskie z ekonomii o specjalności rachunkowość - z myślą o tym, że będzie samodzielne prowadzić księgowość w swojej firmie. Właścicielka argumentowała, że wiedza zdobyta na studiach pozwoli ograniczyć koszty działalności firmy i zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w dokumentacji, jest więc bezpośrednio związana z wykonywaniem działalności. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał jednak, że wydatki na studia miały charakter osobisty, w związku z czym nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (interpretacja indywidualna IPTPB1/415-23/12-2/KO, wydana 15 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi).


Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności


Ile może zaoszczędzić na podatku przedsiębiorca, który zaliczy w koszty firmy wydatki związane z dokształcaniem zawodowym? W przypadku, gdy czesne za roczne studia kosztują na przykład 8 tys. zł, zobowiązania wobec urzędu skarbowego obniżą się o 1520 zł, a przy czesnym w wysokości 15 tys. zł korzyść podatkowa wyniesie aż 2850 zł  (przy założeniu, że przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej).

 Zobacz: Zaległe składki ZUS a podatek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK