| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.


Koniec z wydawaniem certyfikatów


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, czynność wydawania przez Ministra Finansów certyfikatów księgowych zostanie całkowicie zlikwidowana. Aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych potrzebne będą jedynie:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe.

Do założenia biura rachunkowego nie potrzeba zatem będzie kierunkowego wykształcenia oraz lat doświadczenia w pracy księgowego. Oznacza to m.in. szansę dla osób, które pracują w zawodzie księgowego, mimo posiadania innego wykształcenia, np. z zakresu administracji.


Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

 
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu podają informację, że w sytuacji gdy w danym kraju Unii wykonywanie określonego zawodu wymaga certyfikacji przez organizację branżową (np. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Wielkiej Brytanii), dereglamentacja zawodu w Polsce nie wpłynie niekorzystnie na możliwość wykonywania tego zawodu przez Polaków certyfikowanych przez ojczyste organizacje. Przykładowo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Polak posiadający certyfikat Ministra Finansów, uprawniający go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może świadczyć takie usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie zarejestrowany przez jedno ze stowarzyszeń zrzeszających księgowych. (...) Należy jednak zauważyć, że po dereglamentacji, osoby posiadające certyfikat gwarantujący posiadanie odpowiedniego poziomu kwalifikacji zawodowych wystawiony przez organizację zrzeszającą polskich księgowych, będą traktowani w ten sam sposób.

Certyfikaty księgowego nie będą wydawane od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi w terminie 60 dni od daty jej ogłoszenia.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą


Powody deregulacji zawodu księgowego


Wprowadzone zmiany mają głównie na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zwiększenia liczby osób wykonujących ten zawód. Ma to się korzystnie przełożyć na wzrost zatrudnienia w branży finansów.

Według twórców projektu obecne wymogi merytoryczne stawiane księgowym są nadmierne. To nie państwo a mechanizmy rynkowe powinny decydować o odpowiednich kwalifikacjach księgowego. Poza tym, wg ogólnych opinii, mnogość wydawanych do tej pory certyfikatów nie przekładała się na jakość świadczonych usług i nie dawała gwarancji, że dane biuro rachunkowe poprawnie i rzetelnie poprowadzi księgi rachunkowe firmy.

 
Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK