| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Utrata prawa do karty podatkowej

Utrata prawa do karty podatkowej

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania przeznaczoną dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie występuje bowiem obowiązek prowadzenia ewidencji oraz ustalania wysokości podatku. W jakich sytuacjach można utracić prawo do korzystania z tego sposobu rozliczeń?

Zgodnie z art. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930) osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych  bądź karty podatkowej. Kartą podatkową objęte są przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności. Osoby opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednakże zobowiązani do wystawiania na żądanie klienta rachunków lub faktur (art. 24 ust. 1 ustawy).


Podstawowym obowiązkiem podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania jest natomiast informowanie urzędu skarbowego o wszelkich zmianach w prowadzonej działalności, które mają wpływ na wysokość podatku oraz mogą powodować utratę takiej możliwości opodatkowania. Zgłoszenie zmian powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia. W przypadku, gdy podatnik nie dopełni obowiązku kwota podatku ulegnie podwyższeniu. Natomiast w przypadku zatrudnienia nowych pracowników oraz przekroczenia stosownego limitu dochodzi do utraty prawa do opodatkowania kartą podatkową. Jeżeli jednak podatnik utraci prawo do karty podatkowej i zawiadomi urząd skarbowy w odpowiednim czasie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji lub ksiąg oraz będzie opłacał podatek zryczałtowany (jeżeli ma takie prawo) bądź na zasadach ogólnych.


Zobacz również: Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?


Zrzeczenie się prawa do karty podatkowej


Podatnik ma prawo zrezygnować z opodatkowania w formie karty podatkowej. W takiej sytuacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia woli o rezygnacji z tego formy. Zgodnie z przepisami ustawy podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej bądź w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W tym przypadku podatnik jest obowiązany wpłacić - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej - różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej, w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie (art. 32 ust. 3 ustawy).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »