REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata prawa do karty podatkowej

Monika Pązik

REKLAMA

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania przeznaczoną dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie występuje bowiem obowiązek prowadzenia ewidencji oraz ustalania wysokości podatku. W jakich sytuacjach można utracić prawo do korzystania z tego sposobu rozliczeń?

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930) osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych  bądź karty podatkowej. Kartą podatkową objęte są przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności. Osoby opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednakże zobowiązani do wystawiania na żądanie klienta rachunków lub faktur (art. 24 ust. 1 ustawy).

REKLAMA


Podstawowym obowiązkiem podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania jest natomiast informowanie urzędu skarbowego o wszelkich zmianach w prowadzonej działalności, które mają wpływ na wysokość podatku oraz mogą powodować utratę takiej możliwości opodatkowania. Zgłoszenie zmian powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia. W przypadku, gdy podatnik nie dopełni obowiązku kwota podatku ulegnie podwyższeniu. Natomiast w przypadku zatrudnienia nowych pracowników oraz przekroczenia stosownego limitu dochodzi do utraty prawa do opodatkowania kartą podatkową. Jeżeli jednak podatnik utraci prawo do karty podatkowej i zawiadomi urząd skarbowy w odpowiednim czasie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji lub ksiąg oraz będzie opłacał podatek zryczałtowany (jeżeli ma takie prawo) bądź na zasadach ogólnych.


Zobacz również: Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?


Zrzeczenie się prawa do karty podatkowej


Podatnik ma prawo zrezygnować z opodatkowania w formie karty podatkowej. W takiej sytuacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia woli o rezygnacji z tego formy. Zgodnie z przepisami ustawy podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej bądź w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W tym przypadku podatnik jest obowiązany wpłacić - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej - różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej, w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie (art. 32 ust. 3 ustawy).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku


Art. 40 ustawy zawiera katalog podstaw wygaśnięcia decyzji o opodatkowaniu kartą podatkową. Wskazane przesłanki występują po stronie pracownika i jest to:

REKLAMA


1. podanie we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej,


2. prowadzenie nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) ewidencji zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, podatnik nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego,


3. nie zawiadomienie urzędu skarbowego w terminie 7 dni o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,


4. podanie w rachunku lub fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym.


Jeżeli zatem podatnik wskazał dane niezgodne ze stanem faktycznym dotyczące np. rodzaju prowadzonej działalności nie ma znaczenia, czy cechują się one nieprawdziwością w przekonaniu podatnika. Wystarczy bowiem, aby były niezgodne ze stanem rzeczywistym. Druga przesłanka dotyczy wadliwości prowadzonej ewidencji zatrudnienia. Jednakże, jeżeli podatnik zgłosi daną liczbę osób zatrudnionych i od początku nie będzie prowadził ewidencji to wskazana przesłanka nie będzie miała zastosowania. Natomiast zmiana danych powoduje z mocy prawa utratę uprawnienia do opodatkowania kartą podatkową. Ostania podstawa wygaśnięcia decyzji odnosi się do wystawienia nierzetelnie faktur bądź rachunków przez podatnika. Oznacza to, że przesłanką będzie podanie danych faktycznie niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Samo wadliwe wystawienie faktury lub rachunku nie jest podstawą wygaśnięcia.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Podatki

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA