| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak liczyć terminy podatkowe?

Jak liczyć terminy podatkowe?

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

 
Terminy określone w latach kończą się zaś z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (par. 4).

 
W związku z powyższym, jeżeli podatnik w dniu 31 sierpnia 2013 roku wystąpi o wydanie interpretacji indywidualnej, na wydanie której organ podatkowy ma 3 miesiące, powinien ją otrzymać najpóźniej 31 listopada. Jednak listopad ma 30 dni, dlatego w tym wypadku należy zastosować zasadę mówiącą o tym, iż jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia - termin upływa ostatniego dnia tego miesiąca. W związku z tym, organ podatkowy na wydanie interpretacji indywidualnej ma czas do 30 listopada 2013 roku.


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 
Zachowany termin


Zgodnie z art. 12 par. 6 Ordynacji podatkowej, dany termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:


●     wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru,

●     nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym,

●     złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

●     złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,

●     złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

 
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyznaczania terminów podatkowych, kwestia ta przestaje być tak skompllikowana i magiczna. Co ważne, znajomość przepisów z tym związanych może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niedochowaniem terminów, ale również może pomóc w kontrolowaniu działań urzędów skarbowych, bowiem one także muszą trzymać się określonych ram w swoich działaniach.

 
Zobacz: Dane osobowe w działalności gospodarczej

 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY29
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem Infor.pl »