REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Ewa Kozak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Liczenie terminów podatkowych


Poza takimi, które wskazują graniczną datę wykonania jakiejś czynności, są również takie, które określają przedział czasowy, w którym należy jej dokonać, podany np. w dniach, miesiącach czy latach. W przepisach prawa, poza terminami, znaleźć można również szczegółowe zasady, jak wyznaczyć datę końcową, w szczególności, gdy wypada ona w weekend, czy też na wykonanie czynności podatnik ma właśnie określony przedział czasowy.

REKLAMA

 
Głównym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z postępowaniem w danej sprawie oraz czas, w którym powinno zostać ono przeprowadzone i rozstrzygnięte jest Ordynacja podatkowa.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Terminy wypadające w weekend

REKLAMA


Naczelną zasadą obowiązującą przy wyznaczaniu terminów podatkowych jest, iż żaden z nich nie może minąć ani w weekend ani w święto. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę, niedzielę albo dzień ustawowo wolny od pracy, uznaje się, iż mija on dopiero w dniu następującym po dniu lub dniach wolnych.

 
Przykładem może być sierpień tego roku, kiedy to 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę, w związku z czym czynni podatnicy VAT na rozliczenie się z podatku od towarów i usług i złożenie właściwych deklaracji mają czas do poniedziałku, a więc 26 sierpnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy


Dzień po zdarzeniu


Zgodnie z art. 12 par. 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

 
Jeżeli zatem w piśmie odebranym w piątek 6 marca organ wzywa podatnika do złożenia oświadczenia w terminie 7 dni, termin ten upływa 13 marca w piątek. W związku z tym, oświadczenie może on złożyć bez jakichkolwiek problemów również tego dnia.


Zobacz: Podatki przy sprzedaży internetowej

 
Terminy określone w tygodniach, miesiącach i latach

REKLAMA


W art. 12 par. 2 Ordynacji znajduje się regulacja dotycząca sytuacji, kiedy termin określony jest w tygodniach. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji terminy kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu.

 
Terminy określone w miesiącach kończą się natomiast z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (par. 3).

 
Terminy określone w latach kończą się zaś z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (par. 4).

 
W związku z powyższym, jeżeli podatnik w dniu 31 sierpnia 2013 roku wystąpi o wydanie interpretacji indywidualnej, na wydanie której organ podatkowy ma 3 miesiące, powinien ją otrzymać najpóźniej 31 listopada. Jednak listopad ma 30 dni, dlatego w tym wypadku należy zastosować zasadę mówiącą o tym, iż jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia - termin upływa ostatniego dnia tego miesiąca. W związku z tym, organ podatkowy na wydanie interpretacji indywidualnej ma czas do 30 listopada 2013 roku.


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 
Zachowany termin


Zgodnie z art. 12 par. 6 Ordynacji podatkowej, dany termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:


●     wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru,

●     nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym,

●     złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

●     złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,

●     złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

 
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyznaczania terminów podatkowych, kwestia ta przestaje być tak skompllikowana i magiczna. Co ważne, znajomość przepisów z tym związanych może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niedochowaniem terminów, ale również może pomóc w kontrolowaniu działań urzędów skarbowych, bowiem one także muszą trzymać się określonych ram w swoich działaniach.

 
Zobacz: Dane osobowe w działalności gospodarczej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA