| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

Każdy przedsiębiorca ma możliwość rozwiania swoich wątpliwości podatkowych dzięki wnioskowi o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jest to jedna z metod pozwalających uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych. Są one bowiem zawiłe i często powiązane z konkretnymi okolicznościami. Przedsiębiorcy mają więc prawo mieć wątpliwości z ich praktycznym zastosowaniem. Jak złożyć i do kogo skierować wniosek o wydanie interpretacji dla konkretnego przypadku?

1. Sprawdź dostępne źródła informacji


Zanim przedsiębiorca zdecyduje się wystąpić o interpretację indywidualną powinien najpierw skorzystać z ogólnodostępnych źródeł wiedzy o podatkach. Ministerstwo finansów, a także urzędy skarbowe wydają broszury informacyjne, które w bardziej przystępny sposób niż sama ustawa czy rozporządzenie opisują dany temat. Dostępne dla wszystkich są również już wydane interpretacje podatkowe w sprawach zgłoszonych przez innych. Nawet jeżeli przedsiębiorca nie znajdzie przypadku adekwatnego do jego, to analiza pozwoli dokładniej zapoznać się z tematem, a co za tym idzie pozwoli na zgłoszenie we własnym wniosku konkretnych pytań i wstępnych rozwiązań.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
2. Do kogo skierować wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?


Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu Ministra Finansów przez wyznaczonych Dyrektorów Urzędów Skarbowych. To do nich adresowane są wnioski. Właściwy urząd przedsiębiorca wybiera ze względu na miejsce zamieszkania (województwo). Poszczególne województwa przypisane są do określonych instytucji przyjmujących wnioski (szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl/kip/interpretacje-indywidualne-informacje-praktyczne). 


Zobacz: Co to jest Intrastat?

 
3. Wypełnienie wniosku


Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej należy złożyć na urzędowym formularzu ORD-IN (5) - aktualna wersja obowiązującego formularza. O tym co powinno znaleźć się w treści wniosku mówi już sama Ordynacja Podatkowa. Zgodnie z przepisami wniosek powinien dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek dotyczący sprawy objętej już postępowaniem kontrolnym, wydana interpretacja nie będzie miała mocy.

 
Składający wniosek powinien przedstawić zdarzenie, opisać problem interpretacyjny oraz wskazać własne stanowisko w poruszonej sprawie. Dlatego też tak ważne jest przygotowanie się do samego wypełnienia wniosku. Przedsiębiorca musi bowiem nazwać problem i przedstawić własną ocenę zagadnienia z uzasadnieniem.

 
Szczegółową instrukcję wypełnienia wniosku przedsiębiorca znajdzie w Broszurze informacyjnej do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów.


Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK