| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatki przy sprzedaży internetowej

Podatki przy sprzedaży internetowej

Przedsiębiorcy, coraz częściej dokonują sprzedaży swoich towarów za pomocą sklepów internetowych, czy też portali typu Allegro. Warto pamiętać czym różni się tego typu sprzedaż od tradycyjnej, prowadzonej w formie stacjonarnej. Należy m.in. zwrócić uwagę na datę powstania obowiązku podatkowego.


Podatek dochodowy


Rozliczenie inaczej będzie wyglądać w przypadku podatku dochodowego. Zgodnie z ogólną zasadą za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy (towaru, produktu), nie później niż dzień:

●        wystawienia faktury albo

●        uregulowania należności.


Momenty wydania towaru czy też wystawienia faktury nie powodują żadnych wątpliwości. Natomiast problem interpretacyjny może rodzić zapis dotyczący uregulowania należności. Otrzymanie zaliczki czy przedpłaty nie rodzi bowiem obowiązku podatkowego. Jednak otrzymanie zapłaty, która warunkuje wysyłkę towaru- już tak. Pomocna w tym zakresie jest interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 19 lipca 2010 roku (nr sygn. IBPBI/1/415-439/10/ZK):


“(...) Zatem przychód powstaje, co do zasady, w dniu wydania rzeczy. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura, albo zostanie uregulowana należność, a uregulowanie to ma charakter definitywny (ostateczny), to przychód powstanie odpowiednio wcześniej. Nie można jednak utożsamiać pojęcia "uregulowania należności", o którym mowa w art. 14 ust. 1c pkt 2 ww. ustawy, z otrzymaniem zaliczki, bądź przedpłaty. Pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie zalicza się bowiem do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. (...) Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż otrzymanie z góry zapłaty za zakupiony towar generuje powstanie u sprzedającego przychodu z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej już w momencie jej otrzymania, stosownie do art. 14 ust. 1c pkt 2 ww. ustawy. (...)”

 
Zobacz: Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK