| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.

 
Co powinien zawierać czynny żal? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż określenie to jest nieformalne i nie powinno się go stosować w oficjalnych pismach. Poprawnym tytułem będzie “Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego”. Koniecznymi informacjami są oczywiście dane płatnika i jego firmy, oraz określenie, do naczelnika jakiego urzędu skarbowego składany jest czynny żal. Treść takiego zawiadomienia może przyjąć formę:

 
“Na podstawie art. 16 § 1 i 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy zawiadamiam, jako osoba odpowiedzialna za obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot w imieniu ............................. o popełnieniu przez mnie czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy - PIT-4R za rok ............... / nieuiszczaniu zaliczek na podatek dochodowy pracowników za w ustawowym terminie, a także niewpłaceniu na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w............... pobranych zaliczek na podatek w kwocie .............. zł.

Informuję, ze powyższe obowiązki wypełniłem składając ww. deklarację wraz z niniejszym zawiadomieniem.  Dołączam również dowód wpłaty zaległego podatku wraz należnymi odsetkami, który został uregulowany w dniu .............

Ponadto informuję, że przy popełnieniu ww. czynu nie współdziałałem z jakąkolwiek osobą trzecią.

 

Na końcu dokumentu należy złożyć własnoręczny podpis.


Zobacz: Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

 

 
A co, jeżeli problem wyjdzie w trakcie kontroli? Co do zasady, zarówno kontrola skarbowa, jak i podatkowa może zakończyć się w formie protokołu, zaleceń pokontrolnych lub decyzji. Dwie pierwsze często dają podatnikowi możliwość uregulowania zaległości wraz z odsetkami lub złożenia korekty deklaracji. Jeżeli natomiast postępowanie kontrolne zakończy się decyzją, organ podatkowy może pociągnąć płatnika do odpowiedzialności karnej skarbowej.

 
Natomiast w sytuacji, gdy płatnik nie posiada na koncie środków na uregulowanie zobowiązania podatkowego, wówczas może on skorzystać z ulgi w spłacie podatku np. w postaci odroczenia terminu płatności czy też rozłożenia jej na raty. Jednak uzyskanie takiej ulgi wiąże się z długą drogą przez wiele różnych okienek w urzędach. Spróbować zawsze warto, choćby przez wzgląd na fakt, iż do wydania decyzji o uldze zawieszone zostaje postępowanie egzekucyjne, dzięki czemu przedsiębiorca może mieć czas na zgromadzenie odpowiedniej sumy pieniędzy i przy ewentualnej odmowie udzielenia ulgi, będzie w stanie uregulować ciążące na nim należności.

 
Nie podlega dyskusji fakt, iż bez istnienia zaległości podatkowych nie byłoby organów kontroli podatkowej czy skarbowej. Urzędy skarbowe muszą ścigać nietermonowo płacących płatników i podatników, ponieważ m.in. na tym polega sens istnienia tych instytucji. Szkoda tylko, że często zajmują się one przedsiębiorcami, którzy nie zasłużyli na miano przestępców skarbowych, biorąc pod uwagę ich trudności finansowe lub inne. Prowadząc własną działaność gospodarczą i zatrudniając w jej ramach pracowników warto wiedzieć, z jakimi konsekwencjami karnymi skarbowymi może się to wiązać oraz ewentualnie - w jaki sposób ich uniknąć. Znajomość prawa oraz pewna doza ostrożności w rozliczeniach z fiskusem jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

 
Zobacz: Faktura korygująca - potwierdzenie odbioru

 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK