| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.


Zobacz: Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

 
Tylko wykroczenie czy już przestępstwo?


Warto zaznaczyć, iż samo powstanie zaległości podatkowej nie jest automatycznie czynem penalizowanym przez Kodeks karny skarbowy (KKS). Pod uwagę brane są również okoliczności powstania owej zaległości. W tym zbiorze przepisów znajdują się bowiem zarówno ogólne zasady odpowiedzialności karno-skarbowej, jak i szczegółowy katalog czynów, które ustawodawca kwalifikuje jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.


Przykładem może być art. 57 par. 1 KKS, który określa, iż “podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”. Przepis ten często służy organom kontroli podatkowej jako podstawa do ukarania płatnika nieterminowo odprowadzającego podatek od wynagrodzeń. Co do zasady za uporczywość uznaje się taki stan faktyczny, w którym płatnik ma obiektywną, finansową możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, a mimo to nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek.


Jednak w sytuacji, w której to płatnik zalega z wpłatą na konto właściwego urzędu skarbowego pobranych od podatnika kwot podatku, wówczas, zgodnie z KKS mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym polegającym na przywłaszczeniu sobie tych należności publicznoprawnych. Jedynie gdy wartość przywłaszczonego podatku nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyn ten stanowi wykroczenie skarbowe.


Zobacz: Minimalne wynagrodzenie 2014


Dzieje się tak, ponieważ co do zasady za przestępstwo skarbowe uznaje się czyn zabroniony przez KKS pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Wykroczenie skarbowe jest to również czyn zabroniony przez KKS, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w czasie jego popełnienia. Ponadto, jak zostało wcześniej wspomniane i o czym nie można zapominać, za wykroczenie uznaje się również inny czyn zabroniony, jeśli KKS tak stanowi.


W 2013 roku kwotą, która decyduje, czy dany czyn jest przestępstwem, czy jeszcze wykroczeniem jest 8 tys. zł. W sytuacji, gdy zaległość podatkowa przekracza wspomnianą sumę, wówczas staje się ona przestępstwem skarbowym.


Jak zapisy zawarte w KKS mają się do rzeczywistości? Otóż przykładowo, jeżeli płatnik zalega z płatnością, która przekracza 8 tys. zł, wówczas, przy uwzględnieniu różnych okoliczności, może zostać mu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Jednak w odniesieniu do mikro i małych przedsiębiorstw, których w Polsce jest najwięcej, nie jest to bardzo częste zjawisko.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK