| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > KW jako dowód księgowy w KPiR

KW jako dowód księgowy w KPiR

W prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca może spotkać się z sytuacją, kiedy to na potwierdzenie poniesienia danego kosztu posiadać będzie jedynie wystawiony przez siebie dokument “Kasa wypłaci” (KW). Czy w takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie tak udokumentowanego wydatku do kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów?


- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie (par. 12 ust. 3 rozporządzenia).


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 

 
W par. 13 znajdziemy informację, iż za dowód księgowy można traktować również inne dowody opłat (poza dowodami opłat pocztowych i bankowych), w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.

 
Dodatkowo par. 14 ww. rozporządzenia określa, iż w księdze możliwe jest dokumentowanie zapisów w księdze może nastąpić na podstawie sporządzonych dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób,  które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające przy zakupie: nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu, ograniczając jednak tę możliwość do enumeratywnie wskazanych wydatków.


Zobacz: Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

 

 
KW jako dowód księgowy


Dokument KW jest księgowym potwierdzeniem, że z kasy firmy wydane zostały określone środki pieniężne. Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu: Jeżeli (...) osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje zakupów na potrzeby działalności gospodarczej od osób fizycznych, które działalności gospodarczej nie prowadzą, to dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą być inne dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia.

 
W związku z powyższym, jeżeli KW będzie zawierał następujące dane:


●     dane identyfikacyjne,

●     numer dowodu,

●     dane przekazującego oraz przyjmującego,

●     datę czynności,

●     wartość czynności,

●     podpisy otrzymującego gotówkę oraz wypłacającego


może on stanowić podstawę zapisu danego wydatku jako kosztu w księdze przychodów i rozchodów.

 
Zobacz:
Jak ewidencjonować w pkpir opłaty pocztowe?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »