| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT. Kiedy należy składać deklaracje VAT podczas zawieszenia działalności?

Składanie deklaracji VAT


Zwolnienie ze składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności nie dotyczy jednak kilku sytuacji.


Deklaracje VAT, pomimo zawieszenia działalności, muszą składać podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonują importu usług lub nabywają towary, w zakresie których są podatnikami oraz przedsiębiorcy, którzy ą zobowiązani do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz podatnicy, którzy są zobowiązani do korekty podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy.


Organy podatkowe w swoich interpretacjach prezentują pogląd, stanowiący, że przedsiębiorca chcący odliczać VAT od wydatków ponoszonych w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, musi go wykazać w deklaracjach VAT, które są składane na bieżąco za okresy, których dotyczy podatek VAT. Może być to również dokonane w deklaracjach VAT złożonych już po wznowieniu działalności gospodarczej.


Zobacz: Zakończenie działalności gospodarczej


Fakt, że podatnik jest objęty zwolnieniem od obowiązku składania deklaracji VAT, nie oznacza jednak, że przedsiębiorca taki nie ma w ogóle prawa złożyć tych deklaracji.


W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 marca 2009 r., sygn. ITPP1/443-1114/08/KM, czytamy:


(...) w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (do 24 miesięcy) nie ma Pan obowiązku składania deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Aby jednak zrealizować przysługujące Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących abonamentu telefonicznego firmowych telefonów - zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 lub ust. 11 - można składać w okresie zawieszenia działalności przedmiotowe deklaracje, wykazując podatek naliczony do przeniesienia, lub złożyć te deklaracje po wznowieniu działalności.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK