| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Przedsiębiorca, który posiada (praktycznie niezbędny w obecnych czasach) rachunek bankowy, może zastanawiać się, czy ma prawo i - jeżeli tak - to w jaki sposób, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z prowadzeniem konta w banku. Odpowiedź jest twierdząca - oczywiście w sytuacji, gdy operacje wykonywane za pomocą danego rachunku bankowego są związane z prowadzoną działalnością (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jakie operacje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 
Posiadanie rachunku generuje różnorodne opłaty na rzecz banku, związane przede wszystkim z założeniem oraz utrzymaniem konta oraz z dokonywaniem za jego pośrednictwem przelewów. W związku z tym, iż katalog różnego rodzaju należności, jakie obecnie na swoich klientów nakłada większość banków, jest bardzo szeroki, do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca zaliczyć może praktycznie każdą z nich. Mogą to być zarówno prowizja za prowadzenie rachunku, czy też za wykonanie przelewu przez właściciela rachunku, jak też opłaty za karty bankomatowe oraz wypłatę gotówki w placówce innego banku.


Co ważne, wydatki poniesione z tytułu posiadania rachunku bankowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.


Zobacz: Więcej informacji na paragonach od października

 


Czy wystarczy wyciąg bankowy?


Zgodnie z par. 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, dowodem księgowym są m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych. Rodzajem takiego dowodu jest wyciąg bankowy, który najczęściej stanowi podstawę do zaksięgowania omawianych wydatków.


Warto zaznaczyć, iż równoważnymi dowodami są wyciągi bankowe drukowane przez bank, jak i te pobrane i wydrukowane przez przedsiębiorcę z systemu bankowości elektronicznej. Spowodowane jest to faktem, iż bez względu na formę, wystawcą takiego dokumentu zawsze jest bank.


Zobacz: Koszty bez faktury - kiedy nie jest potrzebna faktura lub rachunek?

 

 
Jak zaksięgować opłaty bankowe?


Wydatki związane z prowadzeniem rachunku bankowego przedsiębiorca powinien wykazać w kolumnie 13 (“Pozostałe wydatki”) księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, prawo do potrącenia takiego kosztu, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje tylko w tym roku podatkowym, w którym został on poniesiony.


Niezależnie od stosowanej przez przedsiębiorcę metody ewidencjonowania kosztów w KPiR, za dzień poniesienia kosztu powinien on przyjąć dzień wystawienia faktury (rachunku) bądź innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 
W związku z powyższym, o momencie zaksięgowania ww. kosztów decydować będzie data wystawienia wyciągu bankowego. Co ważne, przedsiębiorca nie powinien księgować każdej operacji z osobna pod datą jej fizycznego naliczenia przez bank, ale przez zsumowanie wszystkich i wpisanie łącznej wartości pod datą wystawienia wyciągu bankowego.

 
Zobacz: Firma w mieszkaniu to także koszty podatkowe

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »