| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 


Obowiązki płatnika


Podmiot polski wypłacający należności podmiotowi zagranicznemu powinien:


-złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca pierwszego miesiąca roku nastepującego po roku podatkowym w którym powstał obowiązek zapłaty podatku ( a więc do końca stycznia gdy podatnik ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym ) roczną deklarację o uzyskanych przez osobę zagraniczną dochodach i o pobranym od tych dochodów podatku dochodowym CIT-10Z,


-przekazać zagranicznemu podmiotowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym w którym dokonano wypłat,


-na pisemny wniosek podatnika przekazać w terminie 14 dni od złożenia tego wniosku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2.


Informacje IFT-2R sporządzają i  przekazują również podmioty,gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.


Powyższe zasady poboru podatku mają zastosowanie jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania której stroną jest Polska wskazuje opodatkowanie wypłaconych należności w państwie w którym powstały.


Również powyższe zasady stosuje się, gdy podmiot zagraniczny nie dostarczy płatnikowi certyfikatu rezydencji lub gdy nie obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.


Zobacz: Przedstawiciel podatkowy - kiedy jest konieczny?


Należność jako zysk przedsiębiorstwa


Przykład


Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce zakupiła od firmy mającej siedzibę w Szwajcarii opinię prawną. Należności za  zakupioną usługę wypłaciła zagranicznej firmie spółka polska. Firma szwajcarska dostarczyła spółce polskiej certyfikat rezydencji. W jaki sposób należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy?


W omawianym przypadku należy zastosować art.7 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


Z umowy wynika, że jeśli zagraniczne przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu to otrzymane należności za usługę są zyskiem przedsiębiorstwa.


W rozumieniu konwencji zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie zakład obejmuje w szczególności miejsce zarządu,filię, biuro,zakład fabryczny,warsztat.


Wobec tego otrzymany przychód z tytułu świadczonej usługi prawnej należy zaliczyc do zysków przedsiębiorstwa.


Według powyższego przepisu, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane na terytorium tego państwa w którym jest zakład.


A więc skoro spółka polska posiada certyfikat rezydencji uzyskany od firmy szwajcarskiej to nie ma obowiązku pobierać podatku od należności wypłaconej tej firmie.

 
Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »