| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 


Obowiązki płatnika


Podmiot polski wypłacający należności podmiotowi zagranicznemu powinien:


-złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca pierwszego miesiąca roku nastepującego po roku podatkowym w którym powstał obowiązek zapłaty podatku ( a więc do końca stycznia gdy podatnik ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym ) roczną deklarację o uzyskanych przez osobę zagraniczną dochodach i o pobranym od tych dochodów podatku dochodowym CIT-10Z,


-przekazać zagranicznemu podmiotowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym w którym dokonano wypłat,


-na pisemny wniosek podatnika przekazać w terminie 14 dni od złożenia tego wniosku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2.


Informacje IFT-2R sporządzają i  przekazują również podmioty,gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.


Powyższe zasady poboru podatku mają zastosowanie jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania której stroną jest Polska wskazuje opodatkowanie wypłaconych należności w państwie w którym powstały.


Również powyższe zasady stosuje się, gdy podmiot zagraniczny nie dostarczy płatnikowi certyfikatu rezydencji lub gdy nie obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.


Zobacz: Przedstawiciel podatkowy - kiedy jest konieczny?


Należność jako zysk przedsiębiorstwa


Przykład


Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce zakupiła od firmy mającej siedzibę w Szwajcarii opinię prawną. Należności za  zakupioną usługę wypłaciła zagranicznej firmie spółka polska. Firma szwajcarska dostarczyła spółce polskiej certyfikat rezydencji. W jaki sposób należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy?


W omawianym przypadku należy zastosować art.7 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


Z umowy wynika, że jeśli zagraniczne przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu to otrzymane należności za usługę są zyskiem przedsiębiorstwa.


W rozumieniu konwencji zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie zakład obejmuje w szczególności miejsce zarządu,filię, biuro,zakład fabryczny,warsztat.


Wobec tego otrzymany przychód z tytułu świadczonej usługi prawnej należy zaliczyc do zysków przedsiębiorstwa.


Według powyższego przepisu, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane na terytorium tego państwa w którym jest zakład.


A więc skoro spółka polska posiada certyfikat rezydencji uzyskany od firmy szwajcarskiej to nie ma obowiązku pobierać podatku od należności wypłaconej tej firmie.

 
Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK