REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?

Elżbieta Węcławik
Adam Bujalski

REKLAMA

Złożenie formularza PIT-16 stanowi warunek konieczny dla wyboru najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Otwierając działalność nie trzeba jednak udawać się  w tym celu do urzędu skarbowego. PIT-16 może być dołączony do formularza CEIDG-1.

Od 1 lipca 2011 roku w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy tego dokonać poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1, co w znacznym stopniu skróciło okres czasu potrzebnego na załatwienie wszystkich formalności. We wniosku tym podatnik między innymi może dokonać wyboru preferowanej przez siebie formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów.

REKLAMA


Warto w tym miejscu podkreślić, że elektroniczny system, służący do składania wniosków CEIDG-1 umożliwia przedsiębiorcy dołączenie wymaganego formularza PIT-16. Możliwość ta przysługuje jedynie nowym przedsiębiorcom.

Najprostsza forma opodatkowania

REKLAMA

Jednym ze sposobów ustalania wartości podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest karta podatkowa. Ta najprostsza forma opodatkowania, przewidziana jest dla podatników prowadzących działalność gospodarczą małych rozmiarów, najczęściej o charakterze usługowym, usługowo-wytwórczym lub też handlowym.  


Jej prostota wynika przede wszystkim z braku konieczności prowadzenia ewidencji przychodów, składania zeznań i innych deklaracji podatkowych, jak również wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.  Nie bez znaczenia wydaje się ponadto fakt, że w przypadku karty podatkowej, wartość podatku dochodowego, ustalona przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla przedsiębiorcy,  jest niezmienna w ciągu trwania całego roku podatkowego, co stanowi ewidentną zaletę tej formy opodatkowania. Z drugiej jednak  strony, w przypadku, gdy działalność gospodarcza w danym miesiącu nie przyniesie przychodu lub nawet wygeneruje stratę, przedsiębiorca i tak musi odprowadzić stosowną kwotę podatku za ten okres, co może być rozpatrywane jako dość znacząca wada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, opodatkowanie na zasadach ryczałtu wyklucza możliwość zmniejszenia kwoty podatku na podstawie ulg, jak również  preferencyjnego rozliczenie rocznego wspólnie z małżonkiem.   


Wybór tej formy opodatkowania wymaga obowiązkowego zgłoszenia, dokonywanego z zasady albo w urzędzie skarbowym do 20 stycznia - w przypadku podatników prowadzących już działalność gospodarczą albo przed rozpoczęciem działalności - w przypadku przedsiębiorców zakładających dopiero firmę.

W przypadku wyboru karty podatkowej, jako formy opodatkowania przychodów, konieczne jest złożenie formularza PIT-16.

Złożenie PIT-16  razem z wnioskiem  CEIDG-1 to nic trudnego

REKLAMA

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mogą złożyć PIT-16. Jak wynika bowiem z art.  25 ust. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG jest żądanie przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Wniosek CEIDG-1 przewiduje możliwość dołączania do niego, wypełnionej uprzednio deklaracji PIT-16 i to także w postaci załącznika elektronicznego, stanowiącego część zgłoszenia. W tym celu, po określeniu wybranej przez podatnika formy opodatkowania w sekcji 18, jako karty podatkowej, należy zaznaczyć odpowiedni kwadracik przy sformułowaniu 'dołączam wniosek PIT-16'.

Po ukończeniu wprowadzania danych do wniosku, oraz weryfikacji ich poprawności, należy wybrać przycisk 'Dalej', przez co system automatycznie rozpocznie etap, polegający na wypełnieniu  elektronicznego wniosku PIT-16. Po wprowadzeniu wszystkich danych, poprawnie wypełniony wniosek PIT-16 przesyłany jest wraz z wnioskiem CEIDG-1 do systemu.

Uwaga! Osoby, które nie posiadają jednak tzw. profilu zaufanego (jego potwierdzenie wymaga wizyty w urzędzie) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego muszą udać się osobiście do właściwego urzędu gminy, żeby wysłane elektronicznie formularze osobiście podpisać.

PIT-16 można złożyć elektronicznie także bez wykorzystywania podpisu kwalifikowanego przy wykorzystaniu danych autoryzujących na stronie Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl).

Elżbieta Węcławik,

Adam Bujalski

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA