| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wspólnicy spółki cywilnej też mogą wybrać ryczałt

Wspólnicy spółki cywilnej też mogą wybrać ryczałt

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie stoi na przeszkodzie w wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Na taką formę opodatkowania muszą jednak zdecydować się wszyscy wspólnicy. Trzeba też pamiętać, by o wyborze zawiadomić fiskusa.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to obok karty podatkowej jedna z uproszczonych form opodatkowania, pozwalająca między innymi na znaczne ograniczenie kwestii formalnych związanych z rozliczeniem podatkowym. Wynika to z między innymi z braku konieczności prowadzenia ksiąg, jak również z prostej metody ustalania wartości zobowiązania podatkowego.

Przychody osiągane przez wspólników z działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą podlegać opodatkowaniu  na zasadach ryczałtu pod warunkiem, iż spełnione zostaną określone warunki. Jednym z podstawowych jest wymóg, by wspólnikami spółki były tylko osoby fizyczne. Jest to konieczne z uwagi, iż dla możliwości opodatkowania w tej formie potrzebna jest zgodna decyzja wszystkich wspólników.

Zryczałtowana forma rozliczania podatku dochodowego ze względu na swój fakultatywny charakter  wymaga zgłoszenia. W przypadku spółki cywilnej takie oświadczenie muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Każdy z nich składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według swojego miejsca zamieszkania. Osoby, które rozpoczynają dopiero działalność gospodarczą mają na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Kontynuujący powinni pamiętać, by złożyć takie oświadczenie na dany rok podatkowy nie później niż do dnia 20 stycznia danego roku.

Ponadto, wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W sytuacji niezłożenia w określonym terminie wspomnianego oświadczenia, do końca roku podatek należy rozliczać na zasadach ogólnych.

Jednym z ograniczeń w wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest wysokość uzyskiwanych przychodów. W przypadku firm kontynuujących działalność należy pamiętać o tym, że możliwość skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania przysługuje w przypadku, gdy suma przychodów wspólników spółki cywilnej uzyskana z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła  równowartości 150 000 euro (dla przychodów osiągniętych w roku 2011 jest to 661 680 zł).

Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu euro na dzień 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej wysokość przychodów nie ma znaczenia. Istotne jest jednak, by nie korzystali z opodatkowania w formie karty podatkowej.


Elżbieta Węcławik,

Adam Bujalski

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK