| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak dokonać kolejnej korekty ze względu na błędne wystawienie faktury korygującej

Jak dokonać kolejnej korekty ze względu na błędne wystawienie faktury korygującej

W maju została wystawiona faktura na kwotę 3000 zł. W czerwcu wystawiona została korekta zmniejszająca do 1000 zł. We wrześniu okazało się, że faktura powinna zostać wystawiona na kwotę 2900 zł (taka powinna być ostateczna wartość sprzedaży), a więc korekta czerwcowa była błędna. W jaki sposób dokonać korekty?


RADA

W przedstawionej sytuacji powinna zostać wystawiona faktura korygująca do faktury pierwotnej (faktury wystawionej w maju), uwzględniająca jej korektę czerwcową dokonaną fakturą korygującą. 

UZASADNIENIE

W przypadkach określonych w przepisami § 13 i 14 rozporządzenia o fakturach wystawiane są faktury korygujące. Wątpliwości na gruncie tych przepisów budzi sposób postępowania, gdy po wystawieniu faktury korygującej pojawia się konieczność dokonania kolejnej korekty. W takich przypadkach nasuwa się pytanie, czy przedmiotem takiej korekty (oraz ewentualnych następnych korekt) powinna być faktura pierwotna czy faktura korygująca.

Przedmiotem korekty zawsze powinna być faktura pierwotna. Takie też stanowisko reprezentują organy podatkowe. Jak bowiem czytamy w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kielcach z 11 sierpnia 2005 r. (nr RO/443/106/2005): (...) nie ma zapisu (...) o możliwości wystawiania faktur korygujących do innych faktur korygujących wystawionych wcześniej. W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że (...) ustawodawca nie dał możliwości wystawiania faktur korygujących do faktur korygujących wystawionych wcześniej.

A zatem w przedstawionej sytuacji powinna zostać wystawiona faktura korygująca do faktury pierwotnej, tj. faktury wystawionej w maju, uwzględniająca jej korektę dokonaną czerwcową fakturą korygującą. W konsekwencji kolejna faktura korygująca - jak wynika z § 14 ust. 3 w zw. z § 14 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) rozporządzenia o fakturach - powinna zawierać co najmniej:

• numer kolejny oraz datę wystawienia,

• następujące dane zawarte w fakturze pierwotnej (majowej):

• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

• datę wystawienia i numer kolejny faktury oraz datę sprzedaży (jeśli została wskazana w fakturze pierwotnej),

• kwoty podane w omyłkowej wysokości (przy założeniu, że chodzi o sprzedaż opodatkowaną stawką podstawową 23%, a wskazane w pytaniu kwoty to kwoty brutto: kwoty 813,01 zł, 186,99 zł oraz 1000 zł), a także kwoty w wysokości prawidłowej (tj. - przy założeniach jak wcześniej - kwoty: 2357,72 zł, 542,28 zł oraz 2900 zł).

Sposób rozliczenia takiej faktury korygującej zależy od tego, czy rozliczyli Państwo czerwcową fakturę korygującą, obniżając na jej podstawie obrót oraz VAT. Jeżeli tak, obecna faktura korygująca powinna zostać rozliczona wstecznie, tj. o kwoty z niej wynikające powinny zostać podwyższone właściwe pozycje w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D złożonej za okres rozliczeniowy, w którym uwzględniona została czerwcowa faktura korygująca (gdyż w przeważającej części obniżenie obrotu oraz podatku na podstawie czerwcowej faktury było bezpodstawne).

Jeżeli nie, obniżenie obrotu o 81,30 zł oraz podatku o18,70 zł (przy założeniach jak wyżej) może według mnie nastąpić:

1) w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym uzyskane zostało/zostanie potwierdzenie odbioru czerwcowej, błędnej faktury korygującej - jeżeli uznać art. 29 ust. 4a ustawy o VAT za zgodny z przepisami unijnymi (stanowisko takie reprezentują organy podatkowe oraz część sądów administracyjnych - zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 5 lutego 2010 r., sygn. I SA/Lu 798/09, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 4 marca 2010 r., sygn. I SA/Sz 959/09, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Po 1103/09);

2) w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za czerwiec lub II kwartał, tj. za okres rozliczeniowy wystawienia czerwcowej, błędnej faktury korygującej - jeżeli uznać art. 29 ust. 4a ustawy o VAT za niezgodny z przepisami unijnymi (stanowisko takie reprezentuje część sądów administracyjnych - zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 173/10, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 maja 2010 r., sygn. III SA/Wa 2128/09, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 30 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Ke 285/10).

Taki sposób postępowania uzasadniony jest według mnie tym, że częściowo (w części odpowiadającej 100 zł brutto) czerwcowa faktura korygująca prawidłowo udokumentowała obniżenie ceny. W konsekwencji uważam, że w tym zakresie obniżenie powinno być dokonane na podstawie czerwcowej faktury korygującej (a nie na podstawie drugiej faktury korygującej, która de facto jest fakturą podwyższającą cenę).

• § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360

• art. 29 ust. 4a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »