| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Kosmetologię można zaliczyć do tzw. innych zawodów medycznych. Jednak prawo do zwolnienia z VAT usług wykonywanych przez kosmetologa zależy od tego, czy świadczone przez niego usługi są bezsprzecznie związane z celami terapeutycznymi (profilaktyką i ochroną zdrowia). Nie korzystają ze zwolnienia z VAT usługi kosmetologa, które są podejmowane w celach estetycznych.

Zatem zabiegi, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, szczególnie mające na celu poprawę wyglądu, względy estetyczne (np. usuwanie brodawek), muszą - biorąc pod uwagę nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku VAT należy interpretować ściśle - zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 19 lit. c ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Jedynie w sytuacji gdy wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi wskazane we wniosku są usługami bezsprzecznie mającymi na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia, będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, jako usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez osobę wykonującą inny zawód medyczny, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a więc osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny (kosmetolog). (...)

Interpretacja indywidualna z 23 sierpnia 2011 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP1/443-231/11-2/MW

Od redakcji:

Od 1 stycznia 2011 r. o zwolnieniu z VAT usług związanych z ochroną zdrowia decyduje zarówno status podmiotu wykonującego te usługi, jak i cel świadczonych usług. Zwolnione z VAT mogą być tylko usługi podejmowane w bezsprzecznie terapeutycznym charakterze, świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zabiegi lecznicze podejmowane w celach estetycznych nie korzystają więc ze zwolnienia z VAT. Jednocześnie nie można nie zauważyć, że organy podatkowe, podatnicy, a przede wszystkim usługobiorcy tych usług mogą się różnić w ocenie, czy podejmowany zabieg ma wymiar estetyczny czy zdrowotny. Należy jednak mieć świadomość, że organy podatkowe mogą zakwestionować zwolnienie z VAT usług zdrowotnych, jeżeli uznają je za usługi estetyczne. Dlatego też zwolnienie z VAT w takich przypadkach należy stosować z dużą ostrożnością, z zaleceniem dokładnego udokumentowania terapeutycznego celu świadczonej usługi.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »