| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Poczęstunek w gabinecie kosmetycznym a koszty uzyskania przychodów i VAT

Poczęstunek w gabinecie kosmetycznym a koszty uzyskania przychodów i VAT

W gabinecie kosmetycznym klientom czekającym na zabieg proponuje się coś do picia. W związku z tym kupowane są kawa, herbata, mleko, cytryny, soki. Czy takie wydatki stanowią koszt podatkowy dla firmy? Czy można od nich odliczyć VAT?

 

Tak, wspomniane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów i w stosunku do nich przysługuje prawdo do odliczenia podatku naliczonego.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Podobnie koszty uzyskania przychodów definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

 

Ponoszone przez gabinet kosmetyczny wydatki na zapewnienie klientkom odpowiednich warunków podczas oczekiwania na zabieg z pewnością służy osiąganiu przychodów z wykonywanych zabiegów kosmetycznych. W następnym kroku należy rozważyć zatem, czy wydatki te nie znajdują się w negatywnym katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Wymienione powyżej ustawy nie definiują pojęcia „reprezentacja”.

W dotychczasowym orzecznictwie przyjęło się stosowanie w tym zakresie wykładni językowej, zgodnie z którą reprezentacja oznacza „okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną”. Oferowanie kawy, herbaty czy soków klientom gabinetów fryzjerskich czy kosmetycznych stało się już utartą praktyką, którą trudno uznać za wystawną czy okazałą, a zatem wydatki na tego typu poczęstunek stanowią koszty uzyskania przychodów.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach: IBPBI/2/423-1626/10/JD z 11 lutego 2011 roku oraz IBPBI/1/415-636/10/ESZ z 5 października 2010 roku.

W stosunku do powyższych wydatków przedsiębiorcy przysługuje także prawo do odliczenia VAT, pod warunkiem, że usługi świadczone przez gabinet kosmetyczny są również opodatkowywane. Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

Zakup wymienionych przez Państwa napojów nie mieści się również w wymienionym w art. 88 ustawy negatywnym katalogu towarów i usług, w stosunku do których nie przysługuje odliczenie.

 

Ewa Konarska

 

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »