| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

W marcu bieżącego roku kupiliśmy kubki z logo naszej firmy. W związku z tym, że jesteśmy podatnikiem VAT dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, odliczyliśmy w całości VAT naliczony przy zakupie. W maju wydaliśmy kubki nieodpłatnie naszym klientom. Czy powinniśmy opodatkować to wydanie?

 

TAK. Nieodpłatne wydanie kubków z logo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, chyba, że towary te spełniają definicję prezentu o małej wartości.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia bieżącego roku, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

 

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 16 ustawy o VAT w przypadku czynności nieodpłatnego przekazania towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów, a więc w Państwa przypadku w maju 2011 roku. W związku z tym jesteście Państwo zobowiązani do zastosowania do przedmiotowego wydania przepisów obowiązujących po 1 kwietnia 2011 roku, bez względu na to, że towary zostały nabyte przed tą datą.

 

Jedynym przypadkiem, w którym możecie Państwo uniknąć opodatkowania nieodpłatnego wydania klientom kubków z logo jest sytuacja, w której towary te spełniają ustawową definicję prezentów o małej wartości. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług przez prezenty o małej wartości, których nieodpłatne przekazanie w myśl art. 7 ust. 3 nie podlega opodatkowaniu VAT, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

 

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

 

których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

 

Jeżeli zatem przekazywane przez Państwa kubki z logo spełniają powyższą definicję, ich nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. W przeciwnym przypadku jesteście Państwo zobowiązani do zadeklarowania należnego podatku z tytułu przekazania w deklaracji za maj lub za drugi kwartał 2011 roku.

 

Ewa Konarska

 

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »