| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Spółka zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. Dawny adres już nie istnieje, firma organizuje się w nowym miejscu, ale nie ma jeszcze wpisu do KRS. Czy deklaracje VAT składa do starego urzędu skarbowego? 

 

Nie ma potrzeby składania aktualizacji VAT-R, gdy aktualizacji podlegają dane, które są objęte obowiązkiem aktualizacji NIP. Zasada ta nie obowiązuje, gdy w wyniku aktualizacji zmienia się właściwość urzędu (art. 96 ust. 12 ustawy o VAT).

 

Przepisy ustawy o VAT nie normują natomiast zasad rozliczenia VAT w razie zmiany miejsca prowadzenia działalności (siedziby) w trakcie prowadzonej działalności. Co do zasady reguluje je przepis art. 18 ordynacji podatkowej, który stanowi, że jeśli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego. Na podstawie delegacji ustawowej przepisu § 2 tej ustawy Minister Finansów określił w § 13 rozporządzenia z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 165, poz. 1371 z późn.zm.) odmienne od ogólnej reguły zasady rozliczania VAT w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, w trakcie którego nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego, jest organ podatkowy właściwy dla podatnika z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług w ostatnim dniu tego okresu.

 

Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami podatnik jest obowiązany do ujawnienia adresu siedziby w odpowiednim rejestrze, powyższą zasadę stosujemy, gdy nowy adres siedziby został ujawniony w tym rejestrze do końca okresu rozliczeniowego, którego deklaracja dotyczy.

 

PRZYKŁAD

Spółka handlowa z siedzibą w Warszawie 20 marca 2011 r. (data wpisu do KRS) zmieniła miejsce tej siedziby i przeniosła ją do Poznania. Ze względu na to, że organem właściwym dla spółki na ostatni dzień marca jest urząd skarbowy w Poznaniu, deklarację VAT-7 za marzec 2011 r. spółka powinna złożyć w urzędzie skarbowym w Poznaniu, a nie w Warszawie.

 

W przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej deklarację VAT za okres, w którym zmiana ta nastąpiła, należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego, czyli właściwego po zmianie siedziby (miejsca prowadzenia działalności).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »