| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego. 

Na terytorium Niemiec zostało również opłacone cło. Towar został dostarczony bezpośrednio do klienta w Niemczech i nie trafił do Polski. Jak powinniśmy opodatkować VAT taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona przez Państwa transakcja nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Powinniście Państwo opodatkować ją jako sprzedaż na terytorium Niemiec.

UZASADNIENIE

W opisanym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z dwoma następującymi po sobie dostawami. Pierwsza dostawa to nabycie przez Państwa towaru od kontrahenta z Chin i jego odebranie na terytorium Niemiec, w Hamburgu. Państwo, jako nabywca rozpoznajecie import na terytorium Niemiec. Jak rozumiem, działający w Państwa imieniu przedstawiciel podatkowy odbiera otrzymany towar i organizuje jego transport do ostatecznego nabywcy, również na terytorium Niemiec. W tym momencie dochodzi do drugiej transakcji, czyli sprzedaży towaru przez Państwa firmę niemieckiemu odbiorcy. Cała transakcja odbywa się na terytorium Niemiec i powinna być traktowana jako niemiecka dostawa krajowa, podlegająca niemieckim przepisom podatkowym.

Konieczność opodatkowania VAT w Polsce takiej transakcji można wykluczyć, analizując następujące przepisy:

Zgodnie z art. 5 polskiej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią, miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W związku z tym, że w opisywanej przez Państwa sytuacji, w przypadku dostawy dokonywanej między Państwem a ostatecznym odbiorcą towary w momencie rozpoczęcia wysyłki znajdują się w porcie w Hamburgu, dostawa, zgodnie z powyższym przepisem, ma miejsce na terytorium Niemiec, a więc nie podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa na terytorium kraju ani jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ani jako eksport towarów.

Omawiana transakcja z pewnością nie stanowi też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, gdyż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. W związku z tym, że w opisanej transakcji nie dochodzi do przemieszczenia towarów pomiędzy dwoma różnymi krajami Wspólnoty Europejskiej, transakcja ta nie spełnia definicji nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Skoro w przedstawionej sytuacji towary nigdy nie trafiają na terytorium Polski, omawiana transakcja nie stanowi również importu towarów w rozumieniu polskiej ustawy o VAT.

W związku z tym, że wykluczone zostały wszystkie przypadki, w których dostawa towarów mogłaby podlegać opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, należy uznać, że opisywana przez Państwa transakcja takiemu opodatkowaniu nie podlega.

Ewa Konarska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK