| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kurs prawa jazdy pracownika jako koszt pracodawcy

Kurs prawa jazdy pracownika jako koszt pracodawcy

W komunikacie z 22 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2011 r. usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy. Powołane argumenty są przy tym kluczowe dla korzystnego rozstrzygnięcia dla podatników dwóch spraw z zakresu podatku dochodowego. Chodzi o zaliczenie do kosztów i skorzystanie ze zwolnienia od podatku świadczenia z tytułu ufundowanego pracownikowi przez pracodawcę kursu prawa jazdy na samochody osobowe (prawo jazdy kategorii B).

PRZYKŁADY

1. Anna Nowak prowadzi działalność gospodarczą w zakresie cateringu. Jednemu z pracowników ufundowała kurs na prawo jazdy kategorii B. Po otrzymaniu prawa jazdy przez pracownika pani Nowak „przesunęła” go z kuchni do rozwozu dań do klientów. W takim przypadku organy podatkowe nie powinny kwestionować wydatku na kurs prawa jazdy dla pracownika jako kosztu uzyskania przychodów pracodawcy.

2. Spółka z o.o. prowadząca działalność handlową ufundowała sekretarce prezesa kurs prawa jazdy kategorii B. Jej praca nie jest jednak związana z wyjazdami służbowymi. Swoją pracę sekretarka wykonuje w siedzibie spółki. Zaliczenie wydatku na kurs prawa jazdy pracownika w takim przypadku będzie zapewne nadal kwestionowane przez organy podatkowe.

Zwolnienie od podatku

Inną konsekwencją uznania kursu prawa jazdy kategorii B za szkolenie zawodowe pracownika jest możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f. w przypadku ufundowania tego kursu przez pracodawcę pracownikowi. Zwolnienie to ma zastosowanie do świadczeń na rzecz pracownika przeznaczonych na podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych. Nie można go zastosować, jeżeli uznamy, że świadczenie zostało przeznaczone na potrzeby osobiste pracownika. Jak wynika z komunikatu MF, posiadanie prawa jazdy kategorii B jest obecnie jednym z podstawowych wymogów, jakie stawia się pracownikom na różnych stanowiskach pracy. W praktyce ufundowanie takiego kursu ma często na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika. W tych przypadkach uzyskany przez pracownika przychód z tytułu sfinansowania kursu prawa jazdy przez pracodawcę może być zwolniony z podatku. Należy zaznaczyć, że to pracodawca (jako płatnik, który nie pobiera podatku) musi wykazać, że uzyskanie prawa jazdy kategorii B przez pracownika jest związane z podnoszeniem jego kwalifikacji zawodowych. Odnosząc to do wymienionych przykładów:

1) pracownik z przykładu nr 1, który został skierowany do rozwożenia dań w firmie cateringowej, może skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f.,

2) sekretarka z przykładu nr 2 nie skorzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f., ponieważ kurs ufundowany jej przez pracodawcę służy jej potrzebom prywatnym; wartość ufundowanego kursu stanowi dla niej przychód ze stosunku pracy.

Komunikat MF z 22 grudnia 2010 r. jest dla omówionych tu kwestii bardzo ważny. Do tej pory organy podatkowe, w kontekście zaliczenia do kosztów czy skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f., na hasło: „kurs prawa jazdy kategorii B dla pracownika” reagowały w jeden sposób - „wydatek o charakterze osobistym”. Komunikat MF pokazuje, że wydatek ten można traktować odmiennie, jako służący podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników. Przed podatnikami otwiera się więc możliwość zaliczenia wydatków na kurs prawa jazdy kategorii B dla pracownika do kosztów uzyskania przychodów i zwolnienie tego świadczenia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f. Podatnicy nie mogę jednak zapomnieć, że organy podatkowe:

1) każdy przypadek rozstrzygają indywidualnie,

2) nie są związane treścią komunikatu MF.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 90, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn.zm.),

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK