| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Nasza spółka ma zamiar zbyć samochód osobowy i dwa samochody ciężarowe. Jak powinniśmy ustalić dochód ze zbycia? Czy jest różnica przy ustalaniu dochodu ze zbycia samochodu osobowego oraz ciężarowego?

Jakie są skutki podatkowe wniesienia do spółki z o.o. w postaci aportu takich składników, jak „inwestycja rozpoczęta - hotel w budowie” oraz grunty, a następnie sprzedaży objętych za ten aport udziałów. Inwestycja wraz z gruntem została wyceniona przez biegłego ds. nieruchomości na kwotę 6 000 000 zł. Wartość inwestycji wynikająca z ksiąg handlowych wynosiła natomiast 1 500 000 zł. Wartość początkowa gruntu, na którym realizowana była inwestycja, wynosiła 3 500 000 zł. Wartość nominalna objętych udziałów to 6 000 000 zł. Sprzedano je za 5 000 000 zł.
Wycena aportu przez biegłego nie ma znaczenia dla celów oceny skutków podatkowych. Istotna natomiast jest nominalna wartość objętych udziałów w zamian za wkład niepieniężny, stanowiąca przychód podatkowy. W przypadku aportu w postaci środków trwałych kosztem uzyskania tego przychodu jest zaktualizowana wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku innych składników majątku - faktycznie poniesione wydatki, niezaliczone wcześniej do kosztów podatkowych.
W postaci aportu zostały zbyte:
1) grunty - środek trwały niepodlegający amortyzacji,
2) „inwestycja rozpoczęta - hotel w budowie” - inny składnik majątku, nie jest to bowiem przyjęty do używania środek trwały, a za inwestycje uznaje się środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Rozliczenie podatkowe w momencie wniesienia aportu i objęcia udziałów:
• przychody (wartość nominalna objętych udziałów - art. 12 ust. 1 pkt 7 updop) - 6 000 000 zł,
• koszty uzyskania przychodów - 5 000 000 zł:
- wartość początkowa gruntu (art. 15 ust. 1j pkt 1 updop) - 3 500 000 zł,
- wartość inwestycji rozpoczętej jako faktycznie poniesione wydatki na nabycie, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1j pkt 3 updop) - 1 500 000 zł,
• dochód przy wniesieniu aportu, wpływający na ogólny wynik podatkowy 1 000 000 zł (6 000 000 zł - 5 000 000 zł).
W odniesieniu do kosztów podatkowych uregulowany jest moment ustalania skutków podatkowych przy odpłatnym zbyciu udziałów objętych w zamian za aport, ponieważ powstanie przychód podatkowy w postaci uzyskanych pieniędzy za zbyte (sprzedane) udziały. W przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia (art. 15 ust. 1k updop) - jeżeli udziały te zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK