| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Dokumentowanie importu usług fakturami wewnętrznymi

Dokumentowanie importu usług fakturami wewnętrznymi

Spółka dokonuje importu usług i w celu jego rozliczenia wystawia faktury wewnętrzne dla każdego kontrahenta oddzielnie za dany miesiąc. Spółka dla danego kontrahenta w danym miesiącu wystawia dwie faktury wewnętrzne – jedna to faktura na VAT należny, druga zaś to faktura na VAT naliczony. Obie są przez spółkę księgowane i wprowadzane do odpowiednich rejestrów. Posiadają oddzielną numerację. Czy spółka prawidłowo postępuje, wystawiając dwie faktury dotyczące importu usługi od kontrahenta w danym miesiącu? Czy taki sposób rozliczania rodzi ryzyko podatkowe? Czy może spółka powinna wystawiać tylko jedną fakturę wewnętrzną, za to w dwóch egzemplarzach – oryginał i kopię?

W przypadku wystąpienia importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Faktury te są podstawą rozliczenia VAT z tytułu importu usług. Zasady wystawiania faktur wewnętrznych regulują przepisy § 23 rozporządzenia o fakturach. Z przepisów tych wynika, że faktury wewnętrzne można wystawiać w 1 egzemplarzu (§ 23 ust. 2 rozporządzenia o fakturach).

Możliwość wystawiania faktur wewnętrznych w jednym egzemplarzu nie oznacza zakazu wystawiania tych faktur w dwóch (czy więcej) egzemplarzach. Można np. dopuścić wystawianie dwóch egzemplarzy (tj. oryginału i kopii) faktur wewnętrznych, z których jeden służy rozliczeniu podatku należnego (ujęcia w rejestrze sprzedaży), drugi zaś odliczeniu tego podatku (ujęcia w rejestrze zakupów).

Z treści pytania zdaje się jednak wynikać, że spółka nie tyle wystawia po dwa egzemplarze tej samej faktury wewnętrznej, ile wystawia dwie faktury wewnętrzne dokumentujące import usług. Jest to postępowanie nieprawidłowe. Jedną z tych faktur należy uznać za fakturę niedokumentującą rzeczywistego zdarzenia (importu usług), czym spółka naraża się na ryzyko uznania, że na podstawie art. 108 ustawy o VAT jest obowiązana do zapłaty podatku na niej wykazanego bez prawa jego odliczenia. Kwestią sporną jest, czy art. 108 ustawy o VAT dotyczy faktur wewnętrznych. Można wskazać sporo orzeczeń sądów administracyjnych, w których uznały one, że art. 108 ustawy o VAT nie dotyczy faktur wewnętrznych - przykładowo wyrok WSA w Warszawie z 7 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2200/09, czy wyrok NSA z 2 lipca 2010 r., sygn. akt FSK 1203/09. Jednak część sądów administracyjnych prezentuje stanowisko przeciwne - zob. wyrok WSA w Białymstoku z 5 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 19/08, czy wyrok NSA z 15 października 2009 r., sygn. akt I FSK 1057/08.

Podsumowując, w przedstawionej sytuacji spółka postępuje nieprawidłowo. W konsekwencji spółka powinna zaprzestać postępowania wskazanego w pytaniu i rozpocząć dokumentowanie importu usług jedną fakturą wewnętrzną wystawianą w jednym egzemplarzu (w takiej sytuacji najprostszym sposobem rozliczania importu usług jest zaprowadzenie specjalnego rejestru importu usług, w którym będzie wykazywany zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony) lub w dwóch egzemplarzach (oryginale i kopii).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

• § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 z późn.zm.),

• art. 106 ust. 7 i art. 108 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »