| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym? Jakie są warunki opodatkowania podatkiem liniowym?


ODPOWIEDŹ

Co do zasady nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki osobowej (np. jawnej, komandytowej), byli opodatkowani według odrębnych zasad - tzn. jeden według skali podatkowej, drugi zaś według preferencyjnej, 19% stawki podatku liniowego. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zasadach opodatkowania podatkiem liniowym.

WYJAŚNIENIE

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według obowiązującej skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., tj. według 19% stawki podatku liniowego. Podatnicy - w tym wspólnicy spółki osobowej - mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., tj. opodatkowanie 19% podatkiem liniowym, niezależnie od wyboru przez pozostałych wspólników opodatkowania na zasadach ogólnych. Podatnicy, którzy wybiorą tę formę opodatkowania, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W sytuacji gdy podatnik, w Państwa przypadku będzie to jeden ze wspólników, rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wspólnik spółki osobowej, który wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, musi pamiętać o przepisie art. 9a ust. 5 u.p.d.o.f. Otóż w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą:

• samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

• jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

- wybór przez niego opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w ramach jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej obliguje go do stosowania tej zasady opodatkowania do wszystkich form powadzonej przez niego działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19% podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie tego samego roku podatkowego). I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych z zastosowaniem obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek.

Joanna Nowicka

PODSTAWA PRAWNA

• art. 8, 9a, 27 i 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »