| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację?


RADA

Obowiązek skorygowania błędnej daty wystawienia faktury ciąży na sprzedawcy. Wystawianie not korygujących (mogą być nimi korygowane błędne daty wystawienia faktur) jest prawem, nie zaś obowiązkiem nabywców.

UZASADNIENIE

Zasady korygowania faktur określają przepisy § 13-15 rozporządzenia o fakturach. Z przepisów tych wynika, że błędy na fakturach korygowane są, co do zasady, wystawianymi przez sprzedawców fakturami korygującymi (§ 14 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). W ograniczonym zakresie błędy na fakturach mogą być również korygowane wystawianymi przez nabywców notami korygującymi (§ 15 rozporządzenia o fakturach). Notami korygującymi korygowane mogą być m.in. błędne daty wystawienia faktur (§ 15 ust. 1 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o fakturach).

Podkreślić jednak należy, że wystawianie not korygujących stanowi uprawnienie nabywców, nie zaś ich obowiązek. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji w żadnym razie nie jest Pan zobowiązany skorygować błędnej daty wystawienia faktury, wystawiając notę korygującą. Ma Pan do tego prawo, lecz jeśli z jakichkolwiek względów taki scenariusz Panu nie odpowiada, może Pan zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej. To bowiem na nim ciąży obowiązek skorygowania błędnej daty wystawienia faktury (obowiązek ten wyłączyć może jedynie dobrowolne wystawienie przez Pana noty korygującej ten błąd).

Gdy zdecyduje się Pan na wystawienie noty korygującej, to aby była ona skuteczna, musi być potwierdzona przez sprzedawcę.

• § 5 ust. 1 pkt 4 oraz § 13-15 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »