| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. W ramach wykupionego pakietu pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną wynikającą z przepisów prawa pracy oraz pakiet dobrowolnych świadczeń opieki profilaktycznej. Po uchwale NSA z 24 maja 2010 r., która dotyczy opodatkowania abonamentów medycznych, mamy problem – w jaki sposób ustalić wartość przychodu pracownika, jeżeli za usługi medyczne płacimy co miesiąc jedną kwotą na podstawie wystawionej faktury?


rada

Ustalenie sposobu obliczania przychodu pracownika z tytułu abonamentów medycznych jest nadal sprawą sporną. Pewne jest jednak to, że z przychodów pracownika wyłączona jest wartość abonamentu obejmująca świadczenia medycyny pracy. Pracodawca powinien więc zadbać, żeby w umowie o świadczenie usług medycznych wyodrębniona była wartość abonamentu za świadczenia medycyny pracy. Wyodrębnienie wartości tego abonamentu pozwoli pracodawcy obliczyć przychód pracownika. Jest nim bowiem przypadająca na pracownika wartość pakietu za świadczenia dobrowolne ustalona według cen zakupu. 

uzasadnienie

NSA w uchwale z 24 maja 2010 r. (sygn. akt. II FPS 1/10) przyjął:

Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

NSA podkreślił, że przychód ten powstaje niezależnie od tego, czy pracownik korzysta faktycznie ze świadczeń medycznych. Wystarczy, że są one postawione do jego dyspozycji:

Skoro analizowane świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika polega na zagwarantowaniu mu możliwości bezpłatnego skorzystania z określonych usług medycznych, to pracownik otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług. Taką chwilą może być umieszczenie zatrudnionego na liście uprawnionych lub wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta. Nie jest nią natomiast sam moment skorzystania z danej usługi. Nie jest też możliwe dwukrotne opodatkowanie - raz z momentem otrzymania możliwości korzystania z usług, drugi raz - z chwilą faktycznego z nich skorzystania. To ostatnie stanowi bowiem realizację uprawnienia wcześniej otrzymanego.

Ranga uchwały NSA w rozszerzonym składzie siedmiu sędziów pozwala sądzić, że kończy ona spór co do kwestii opodatkowania abonamentów medycznych wykupionych przez pracodawcę dla pracownika. Czy tak jednak jest faktycznie?

W omawianej sprawie, oprócz kluczowej kwestii powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, istnieje również druga kluczowa kwestia. Jest nią sposób obliczenia wartości tego przychodu. Wagę tej kwestii podnosił sam NSA w wydanej uchwale. Problem polega na tym, że nie dokonał jej rozstrzygnięcia:

Końcowo należy zauważyć, że kwestia sposobu obliczania wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu otrzymania pakietu medycznego nie mogła być rozważona w niniejszej uchwale. Wprawdzie skład orzekający, który zadał pytanie prawne, wyraził swoje wątpliwości dotyczące tego zagadnienia w uzasadnieniu postanowienia, ale nie objął go pytaniem prawnym. Tymczasem treść przekazanego do wyjaśnienia zagadnienia wyznacza nie tylko dopuszczalne granice przyszłej uchwały, ale określa także ramy, w jakich zawarty w niej pogląd prawny zostanie wyposażony w moc właściwą uchwałom (...).

Sposób obliczenia wartości przychodu, który powstaje przy abonamentach wykupionych przez pracodawcę dla pracownika, nadal pozostaje kwestią sporną. W zdaniu odrębnym od uchwały NSA sędzia Stefan Babiarz podkreślał, że takiego sposobu nie ma:

Wprawdzie skład powiększony - zresztą trafnie, bo sąd o to nie pytał - nie zajął się problemem sposobu obliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia, ale chcę podkreślić, że takiego sposobu nie ma. Ustawodawca moim zdaniem konsekwentnie nie zaliczył świadczenia z tytułu nabycia przez pracodawcę pakietu usług medycznych, o których tu mowa, do przychodów i równocześnie konsekwentnie nie wskazał w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych sposobu obliczenia jego wartości.

W efekcie ta sporna kwestia może być wykorzystana przez tych podatników, którzy nadal szukają sposobów na uniknięcie opodatkowania wykupionych dla pracowników abonamentów medycznych. Podatnicy ci muszą się jednak liczyć z tym, że organy podatkowe znajdą sposób na obliczenie tego przychodu.

W przypadku nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem są zakupione usługi obce, przychód ustala się według cen zakupu tych usług (art. 11 ust. 2a pkt 2 updof). Przychodem jest cena brutto zakupu, jeżeli zakup usług jest udokumentowany fakturą VAT. W przypadku abonamentów medycznych wykupionych dla pracowników ważne jest, że do przychodów pracownika nie należy doliczać tej części abonamentu medycznego, która dotyczy świadczeń wynikających z przepisów prawa pracy. Świadczenia medycyny pracy nie wchodzą do przychodów pracowników. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2010 r., nr IPPB2-415-1353/08/10-7/S/AS:

Ponadto, zgodnie z art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.), wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzone na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Wartość tego rodzaju świadczeń, otrzymanych przez pracownika od pracodawcy, nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy.

Obliczając wartość przychodu pracownika z tytułu abonamentów medycznych, należy więc wyłączyć z jego przychodu tę część abonamentu, która obejmuje świadczenia medycyny pracy. Obliczenie przychodu pracownika z tytułu abonamentu nie powinno przysporzyć kłopotu w przypadkach:

• kiedy jest on indywidualnie przypisany pracownikowi, a ponadto

• gdy wyraźnie rozdzielony jest abonament za świadczenia dobrowolne od abonamentu za świadczenia medycyny pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik dysponuje ufundowaną przez pracodawcę kartą usług medycznych. Zgodnie z umową podpisaną pomiędzy pracodawcą a jednostką świadczącą usługi medyczne pracodawca płaci rocznie za daną kartę 6420 zł, z czego:

- opieka profilaktyczna pracownika i rodziny kosztuje 5350 zł,

- opieka medycyny pracy pracownika kosztuje 1070 zł.

Przychód roczny pracownika w danym przypadku stanowi wyłącznie kwota 5350 zł, tj. wartość abonamentu za dobrowolne świadczenia medyczne. Karta jest aktualizowana zawsze w styczniu danego roku. Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w uchwale NSA z 24 maja 2010 r. przychód pracownika od całej wartości nieodpłatnego świadczenia powstaje w takim przypadku już w styczniu. Należy jednak uznać, że w tym zakresie stanowisko NSA nie jest do końca przemyślane. Przychód pracownika powinien być rozliczany miesięcznie, w proporcji do liczby miesięcy jego zatrudnienia w danym roku. Nawet w najdalej posuniętej interpretacji organy podatkowe nie mogą domagać się wykazywania przychodu za te miesiące, w których pracownik nie miał prawa skorzystania z usług medycznych. W naszym przykładzie przychód miesięczny pracownika wynosi 445,83 zł.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »