| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda?


RADA

Tak, urzędniczka miała rację. Ponieważ samochody osobowe są towarami opodatkowanymi podatkiem akcyzowym, nie ma Pan prawa skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwolnienie to przysługuje ze względu na nieprzekroczenie w roku podatkowym określonej kwoty obrotu.

W 2010 r. ze zwolnienia podmiotowego mogą skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 100 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT).

Prawo to przysługuje również podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 100 000 (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Mimo że ze zwolnienia podmiotowego mogą skorzystać zarówno podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, jak i podatnicy rozpoczynający taką działalność w trakcie roku podatkowego, nie oznacza to, że każdy podatnik może z takiego zwolnienia skorzystać. Ustawodawca przewidział bowiem sytuacje, w których ze względu na dokonywane czynności lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego jest niemożliwe.

Jak wynika z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT: (...) zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,

c) nowych środków transportu,

d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

3) niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Analizując przytoczony przepis, należy stwierdzić, że ze zwolnienia podmiotowego nie mogą skorzystać m.in. podatnicy dokonujący dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Aby stwierdzić, czy dostarczane przez Pana samochody osobowe są opodatkowane podatkiem akcyzowym, należy odwołać się do ustawy o podatku akcyzowym. Z art. 101 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że tylko pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu, podlega VAT, gdy był wyprodukowany w Polsce lub nie rozliczano akcyzy od importu lub WNT. Natomiast w wykazie wyrobów akcyzowych nie ma samochodów. Nie oznacza to, że podmiot, który sprzedaje samochody może korzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż samochody osobowe są towarami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jeżeli przedmiotem Pana działalności miałby być handel tymi samochodami, nie może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Na takim stanowisku stoją również sądy administracyjne. Jak czytamy w wyroku z 21 listopada 2007 r. WSA w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Bd 648/07: Okoliczność czy w konkretnej sprawie sprzedaż samochodów podlegała podatkowi akcyzowemu nie ma decydującego znaczenia dla jej rozstrzygnięcia. Istotny jest sam fakt wykonywania dostaw towarów akcyzowych. Tak samo przepis ten jest interpretowany w piśmiennictwie (por. T. Michalik, VAT. Komentarz, W-wa 2004, s. 665; A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Zakamycze 2004, s. 1213). Podobny pogląd wyraził tut. Sąd w wyroku z dnia 22 sierpnia 2006 r., I SA/Bd 328/06. W konsekwencji strona skarżąca nie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, ze względu na limit wartość sprzedaży.

Mimo że przytoczony wyrok został wydany w czasie obowiązywania ustawy o podatku akcyzowym z 2004 r., jednak ponieważ zarówno według tamtej ustawy, jak i według ustawy obecnie obowiązującej samochody osobowe podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, zachowuje swoja aktualność.

Podsumowując, jeżeli przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności będzie sprzedaż używanych samochodów osobowych, nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

• art. 113 ust. 1, 9 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 75, poz. 473

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »