REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki z lokaty nocnej

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Środki pieniężne z rachunku firmowego przekazuję na lokatę nocną (overnight). Następnego dnia środki wraz z odsetkami wracają na rachunek firmowy. Bank pobiera od tych odsetek 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Czy bank ma obowiązek pobierać ten zryczałtowany podatek od tych odsetek? Czy też odsetki te powinny powiększyć przychód z działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Ponieważ odsetki od lokaty nocnej (overnight) nie wynikają z utrzymywania środków pieniężnych na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą, to bank ma obowiązek pobierać od nich 19% zryczałtowany podatek. Przedsiębiorca nie ma natomiast obowiązku odsetek tych zaliczać do przychodów z działalności gospodarczej.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Odsetki od środków na rachunkach bankowych bądź na lokatach bankowych mogą stanowić przychód z działalności gospodarczej albo przychód z kapitałów pieniężnych. Przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.f.). Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.). Odsetki zaliczane do kapitałów pieniężnych opodatkowane są 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Podatek ten powinien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego płatnik, czyli bank (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.). Pobrany podatek bank powinien przekazać w terminie do 20. następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla banku (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.). Zryczałtowany podatek od odsetek bank rozlicza następnie w deklaracji PIT-8AR, składanej do urzędu skarbowego właściwego dla banku do końca stycznia następnego roku (art. 42 ust. 1a u.p.d.o.f.). Podatnik nie rozlicza tego podatku w żaden sposób, tj. ani miesięcznie, ani w zeznaniu rocznym.

Środki na lokacie nocnej, mimo że pochodzą z konta firmowego, nie są związane z działalnością gospodarczą. Inaczej mówiąc „nie pracują” na rzecz działalności gospodarczej. Lokatę nocną należy traktować jako lokatę osoby prywatnej. Dlatego bank prawidłowo pobiera zryczałtowany 19% podatek. Natomiast Czytelnik nie powinien zaliczać tych odsetek do przychodów z działalności gospodarczej, bowiem nie pochodzą one z rachunku związanego z tą działalnością. Odsetki były naliczane za okres nocny, podczas którego środki pieniężne nie były utrzymywane na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 października 2009 r. (nr ITPB1//415-672/09/TK): Kluczowym dla prawidłowego odczytania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy jest ustalenie, co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”. Zdaniem organu należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i tylko z faktem uzyskiwania wynagrodzenia w postaci odsetek na takich rachunkach wiąże się obowiązek zaliczenia ich do przychodów z działalności gospodarczej. Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią zaś środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pod rachunkiem bieżącym został utworzony depozyt terminowy. Po zakończeniu okresu lokaty naliczane są odsetki, które przekazane zostają na rachunek bankowy spółki. Odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych z zysku spółki jawnej, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący spółki, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi. Tak jak Pan wskazał, kwoty lokat wraz z odsetkami po upływie terminu, na jaki zostały zawarte, wracają na ten rachunek bieżący. W związku z powyższym nie można uznać, że w przypadku odsetek od tego typu lokat, mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też przychód ten zaliczyć należy do przychodów wspólników z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia przychodu z odsetek od lokat terminowych do przychodów z działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko takie potwierdza również wyrok NSA z 26 sierpnia 2008 r. (sygn. akt II FSK 806/07): Lokata kapitałowa w banku zagranicznym założona przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może być uznana za rachunek utrzymywany w związku z działalnością gospodarczą, lecz za inną formę przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych. Rachunek związany z działalnością gospodarczą jest to bowiem taki rachunek, za pomocą którego przedsiębiorca dokonuje rozliczeń z tytułu zawieranych transakcji. Odsetki z takiej lokaty stanowią zatem przychód z kapitałów pieniężnych.

Krzysztof Rustecki

PODSTAWA PRAWNA

• art. 14 ust. 2 pkt 5, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA