| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W której kolumnie pkpir ująć materiały biurowe wykorzystywane przy świadczeniu usług edukacyjnych

W której kolumnie pkpir ująć materiały biurowe wykorzystywane przy świadczeniu usług edukacyjnych

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych. Są to usługi zwolnione od VAT. W trakcie kursów rozdaję uczestnikom materiały biurowe (długopisy, zeszyty). W której kolumnie pkpir należy ewidencjonować zakup tych materiałów? Czy ich zakup należy ująć w pkpir w cenie netto czy brutto?


RADA

Zakup materiałów biurowych wykorzystywanych przy świadczeniu usług edukacyjnych podatnik powinien ująć w kolumnie 13 pkpir - pozostałe wydatki. Ich zakup podatnik powinien ująć w pkpir w cenie brutto. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kolumna 10 pkpir służy do ewidencjonowania zakupu towarów handlowych oraz materiałów. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia pkpir wyróżnia materiały podstawowe i pomocnicze. Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi (§ 3 pkt 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie pkpir). Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (§ 3 pkt 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie pkpir).

W przypadku świadczenia usług edukacyjnych przekazywane uczestnikom kursów materiały biurowe nie są główną substancją świadczonej usługi. Głównym przedmiotem usługi jest przekazywana wiedza. Materiały biurowe przy świadczeniu takiej usługi są wyłącznie materiałami pomocniczymi. Ich zakup podatnik powinien ujmować w kolumnie 13 pkpir - pozostałe wydatki.

Zasadniczo podatek naliczony VAT jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 updof. Jednym z wyjątków, zawartych w tym przepisie, jest VAT naliczony od towarów i usług nabytych w celu sprzedaży towarów lub usług zwolnionych od VAT, który nie podlega odliczeniu w ramach rozliczeń VAT. Taki podatek naliczony może stanowić koszt uzyskania przychodu, jeżeli nie powiększa wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. W analizowanym przypadku podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony od zakupionych materiałów biurowych, ponieważ materiały te są wykorzystywane przy świadczeniu usług edukacyjnych zwolnionych od VAT.

PRZYKŁAD

Podatnik świadczy wyłącznie usługi edukacyjne zwolnione od VAT. W dniu 12 lutego 2010 r. kupił partię materiałów biurowych o wartości 234 zł netto, VAT naliczony 51,48 zł. Zakup udokumentowany jest fakturą VAT. Większą część materiałów podatnik przeznaczył dla uczestników prowadzonych kursów. Resztę przeznaczył na potrzeby firmowego biura. Całość zakupu podatnik ujmuje w kolumnie 13 pkpir w kwocie brutto 285,48 zł.

Zapis w pkpir

• art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

• § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Ryszard Kubacki

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Nysztal

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »