REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT

Anna Potocka
Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT
Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dostaliśmy fakturę ze złą datą sprzedaży. Dostawca chce wystawić fakturę korygującą zmieniającą jedynie złą datę sprzedaży. Czy fakturą korygującą dostawca może skorygować jedynie wartości liczbowe, czy też dopuszczalne jest, by w tej formie zmienić np. datę sprzedaży, zły NIP itp.? Czy obowiązuje zasada - kto pierwszy zauważy błąd (dostawca czy odbiorca), ten wystawia fakturę bądź notę korygującą?

RADA

REKLAMA

Firma powinna zaakceptować proponowaną przez sprzedawcę formę korekty błędnej daty sprzedaży fakturą korygującą. Można nią korygować wszelkie dane wskazane na fakturze pierwotnej.

UZASADNIENIE

Jeśli po wystawieniu faktury VAT dokumentującej sprzedaż nastąpią zdarzenia mające wpływ na treść tej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera jakiekolwiek błędy, można ją skorygować poprzez wystawienie:

• faktury korygującej przez wystawcę faktury pierwotnej lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• noty korygującej przez nabywcę towaru lub usługi.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Nie oznacza to jednak, że można je dowolnie (zamiennie) stosować w każdej sytuacji. Ustawodawca przewidział możliwość korekty faktury VAT notą korygującą w zdecydowanie mniejszym zakresie niż fakturą korygującą, co oznacza, że nota może być wystawiona tylko w ściśle określonych sytuacjach (szczegóły w dalszej części opracowania). Decydujący wpływ na sposób dokonania korekty faktury VAT ma rodzaj korygowanych w niej danych. Przedstawiona w pytaniu zasada, polegająca na tym, że korekty faktury dokonuje ten z uczestników transakcji, który pierwszy zauważy błąd, nie znajduje potwierdzenia w regulacjach prawnych.

Przedawnienie roszczeń z faktur VAT

Korekta fakturą korygującą

Z rozporządzenia w sprawie faktur wynika, że faktury korygujące mogą być wystawiane w następujących sytuacjach:

• udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,

• zwrotu sprzedawcy towarów lub zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,

• zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,

• podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,

• stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

REKLAMA

Z powyższego wynika, że fakturą korygującą można skorygować każdą pozycję w fakturze VAT, nawet jeśli nie wiąże się to ze zmianą wartości liczbowych podanych na fakturze. Przepisy nie czynią w tym zakresie żadnego ograniczenia. Dotyczy to również pomyłki w dacie sprzedaży wskazanej w fakturze pierwotnej.

Treść faktury korygującej zależy od tego, w jakiej sytuacji jest ona wystawiana. Jeżeli korekta nie ma wpływu na wysokość kwot wykazanych w fakturze pierwotnej, faktura korygująca powinna zawierać następujące dane:

• nazwę sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy - z faktury pierwotnej,

• numer kolejny, datę jej wystawienia, oznaczenie „KOREKTA” lub „Faktura korygująca VAT” oraz numer faktury pierwotnej i datę jej wystawienia,

• elementy faktury będące przedmiotem korekty w pierwotnej (omyłkowej) formie oraz wskazanie prawidłowej treści po korekcie,

• nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto).

Faktura korygująca - czy można zmusić do poprawienia faktury?

Załóżmy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu sprzedawca wykazał błędnie na fakturze VAT datę sprzedaży, wskazując dzień 3 lutego zamiast 28 stycznia. Faktura dokumentująca tę sprzedaż została wystawiona z datą 9 lutego 2010 r. Pomyłka będzie korygowana fakturą korygującą wystawioną przez sprzedawcę. W treści faktury korygującej wystawca powinien podać następującą informację:

Przedmiotem korekty jest data sprzedaży towaru:

było - 3.02.2010 r.,

powinno być - 28.01.2010 r.

Korekta notą korygującą

Rozporządzenie w sprawie faktur dopuszcza również możliwość korygowania faktur VAT notami korygującymi wystawianymi przez nabywcę. Jednak zakres takiej korekty jest znacznie ograniczony w porównaniu z fakturami korygującymi VAT. Notą można skorygować wyłącznie pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi (§ 15 rozporządzenia). Z zakresu możliwości korygowania notą korygującą zostały wyłączone pomyłki w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12 ustawy o VAT, czyli te, które dotyczą m.in.: jednostki miary, ilości, wartości, stawki VAT. Można nią korygować w zasadzie nieistotne pomyłki niemające wpływu na wartość sprzedaży czy kwotę należnego VAT. Nota korygująca wystawiona zgodnie z regułami określonymi w powołanym przepisie traktowana jest tak samo jak faktura korygująca i podobnie jak ona powinna zawierać:

• numer kolejny i datę jej wystawienia,

• oznaczenie „NOTA KORYGUJĄCA”,

• nazwę wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej,

• numer faktury korygowanej i datę jej wystawienia,

• wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Z przytoczonych regulacji wynika, że zasadniczo przepisy dopuszczają również możliwość skorygowania notą korygującą daty sprzedaży. Data sprzedaży to element faktury wymieniony w przepisie § 5 ust. 1 pkt 4, czyli jest poza zakresem wyłączenia korygowania z zastosowaniem noty korygującej. Warto jednak rozważyć zasadność tej korekty notą wystawioną przez nabywcę ze względu na fakt, że zmiana daty sprzedaży w wielu przypadkach może spowodować zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Natomiast u nabywcy zmiana daty sprzedaży w zasadzie nie dyskwalifikuje pierwotnej faktury jako dokumentu uprawniającego do odliczenia z niej VAT w dacie jej otrzymania.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

REKLAMA

Towar został sprzedany 20 stycznia. Jednak na fakturze wystawionej 3 lutego wpisano jako datę sprzedaży również 3 lutego. Nabywca towaru wystawił notę korygującą i skorygował nią datę sprzedaży z 3 lutego na 20 stycznia 2010 r. Ponieważ faktura została wystawiona w terminie dłuższym niż siedem dni od skorygowanej daty sprzedaży, moment obowiązku podatkowego u sprzedawcy będzie wyznaczał siódmy dzień od dnia dostawy towaru. W rezultacie korekta ta wpłynie na przesunięcie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z lutego na styczeń.

Wprawdzie każda nota korygująca, aby mogła być skuteczna, musi być zaakceptowana przez sprzedawcę, w wyniku czego potwierdza on zasadność jej wystawienia i jednocześnie przyjmuje do wiadomości wprowadzone nią zmiany, wydaje się jednak, że nabywca powinien mieć ograniczone uprawnienia do kształtowania w dowolny sposób momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Z tego powodu zaproponowany przez sprzedawcę sposób korekty daty sprzedaży w formie faktury korygującej jest zdecydowanie dla wystawcy faktury bezpieczniejszy. Można nią korygować wszelkie błędy w jakiejkolwiek pozycji faktury, niezależnie od tego, czy dotyczą one wartości liczbowych czy innych informacji wskazanych na fakturze pierwotnej.

• § 13-15 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA