| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT

Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT

Dostaliśmy fakturę ze złą datą sprzedaży. Dostawca chce wystawić fakturę korygującą zmieniającą jedynie złą datę sprzedaży. Czy fakturą korygującą dostawca może skorygować jedynie wartości liczbowe, czy też dopuszczalne jest, by w tej formie zmienić np. datę sprzedaży, zły NIP itp.? Czy obowiązuje zasada – kto pierwszy zauważy błąd (dostawca czy odbiorca), ten wystawia fakturę bądź notę korygującą?

Towar został sprzedany 20 stycznia. Jednak na fakturze wystawionej 3 lutego wpisano jako datę sprzedaży również 3 lutego. Nabywca towaru wystawił notę korygującą i skorygował nią datę sprzedaży z 3 lutego na 20 stycznia 2010 r. Ponieważ faktura została wystawiona w terminie dłuższym niż siedem dni od skorygowanej daty sprzedaży, moment obowiązku podatkowego u sprzedawcy będzie wyznaczał siódmy dzień od dnia dostawy towaru. W rezultacie korekta ta wpłynie na przesunięcie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z lutego na styczeń.

Wprawdzie każda nota korygująca, aby mogła być skuteczna, musi być zaakceptowana przez sprzedawcę, w wyniku czego potwierdza on zasadność jej wystawienia i jednocześnie przyjmuje do wiadomości wprowadzone nią zmiany, wydaje się jednak, że nabywca powinien mieć ograniczone uprawnienia do kształtowania w dowolny sposób momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Z tego powodu zaproponowany przez sprzedawcę sposób korekty daty sprzedaży w formie faktury korygującej jest zdecydowanie dla wystawcy faktury bezpieczniejszy. Można nią korygować wszelkie błędy w jakiejkolwiek pozycji faktury, niezależnie od tego, czy dotyczą one wartości liczbowych czy innych informacji wskazanych na fakturze pierwotnej.

• § 13-15 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »